Filtr powietrza - co ile wymiana ??

forum użytkowników Skody Yeti

Moderatorzy: lec, Sosna, sdss

Filtr powietrza - co ile wymiana ??

Postprzez Tomik 21 maja 2018, o 22:35

Hej.
Byłem dzisiaj na przeglądzie, na 30 tys km i ku mojemu zdziwieniu pracownik oznajmił, że wymiana filtra powietrza przewidziana jest przy przebiegu 60 tys km. Mam darmowy pakiet przeglądów i mimo chęci zapłaty za ten filtr + wymiana (za olej zapłaciłem bo wymiana nie przysługiwała przy tym przebiegu więc i za filtr chciałem) usłyszałem, że absolutnie nie ma takiej konieczności i te filtry spokojnie tyle wytrzymują. Przy przebiegu 15 tys km w serwisie go przejrzeli i wyglądał prawie jak nówka.
Jakie są Wasze praktyki, czy może któryś z Was wymieniał filtr dopiero po 60 tys km ?? Zastanawiam się czy ja czasem jakiś przewrażliwiony nie jestem i zamiast olać temat i dostosować się do zaleceń Vaga szukam dziury w całym. Znam osoby, które robią podobne trasy jak ja i wymieniają wszystko zgodnie z zaleceniami i z ich autami nic się nie dzieje. Ale koniec przemyśleń własnych, liczę na jakieś Wasze.
Tomik
Silnik: 1.4TSi CAXC 125KM MY16
Auto: Yeti FL, Ambition
Moc/Moment: 125KM @0Nm
Przebieg: 0 km

LinuxChrome

Odp: Filtr powietrza - co ile wymiana ??

Postprzez Wojtasmazi 22 maja 2018, o 04:50

Ja u siebie w aucie wymieniam pakiet filtrów i olej raz do roku czyli ok 12 000 km. Filtr powietrza jest na tyle tani, że szkoda oszczędzać na tym.
Jeśli ktoś jeżdzi po piachi czy drogach które bardzo sie kurzą to taki filtr straci swoje właściwości bardzo szybko
Wojtasmazi
Silnik: 1.4TSi CAXA 122KM MY10
Auto: Octavia Kombi, Elegance
Moc/Moment: 122KM @0Nm
Przebieg: 107000 km
Auto2: Honda Transalp 650

LinuxChrome

Re: Filtr powietrza - co ile wymiana ??

Postprzez Laurent 22 maja 2018, o 07:02

Ja nie bardzo rozumiem dlaczego przy 30tys nie było wymiany oleju?? To kiedy miałeś ostatnio wymieniany?? Ten pakiet bezpłatnych przeglądów to ja widzę to jakaś ściema.

Ostatnio z 1.4TSI też byliśmy na przeglądzie i mówili że filtr to teraz nie. Ale koszt znikomy to sobie sam wymieniłem. Jak ma to w czymś pomóc to czemu nie, zaszkodzić nie zaszkodzi niech ma trochę świeżego powietrza.

tapatalka
Laurent
Silnik: 2.0TDI BKD 140KM MY10
Auto: Octavia2 FL Kombi, L&K
Moc/Moment: 0KM @0Nm
Przebieg: 77000 km
Auto2: Octavia 1FL Combi '01

WindowsXPChrome

Odp: Re: Filtr powietrza - co ile wymiana ??

Postprzez RomanS 22 maja 2018, o 08:49

Laurent napisał(a):Ostatnio z 1.4TSI też byliśmy na przeglądzie i mówili że filtr to teraz nie. Ale koszt znikomy to sobie sam wymieniłem. Jak ma to w czymś pomóc to czemu nie, zaszkodzić nie zaszkodzi niech ma trochę świeżego powietrza.

tapatalka

x2 :mrgreen: :extra:

Z moich doświadczeń wychodzi, że co ok. 20-30 tys km. Jeżdżę głównie po mieście i w trasie. Znikomy udział polnych dróg, bez placów budowy itp. miejsc o dużym zapyleniu.
Pozdr RomanS
RomanS
Silnik: 2.0TDI CR CEGA 170KM MY10
Auto: Yeti 4x4, Premia
Auto2: Audi A6 C5 2,5 TDI

WindowsXPFirefox

Postprzez Tomik 22 maja 2018, o 08:52

-Laurent- olej miałem wymieniony w ramach pakietu przy 15 tys km. Następna wymiana według pracownika miała być przy 30 tys ale komputer teraz pokazał przegląd, nie wymianę oleju więc olej się nie kwalifikował do wymiany, ale kazałem odpłatnie wymienić. Pracownicy ASO sami chyba do końca tego nie opanowali, co jak gdzie i kiedy. Za to teraz wymienili mi za darmo filtr przeciwpyłkowy, za którego wymianę przy 15 tys płaciłem dodatkowo.
Jeśli chodzi o filtr powietrza to umówiłem się dzisiaj w Skodzie na wymianę (150 zł całość). Racja, nie ma przy jego wymianie żadnej filozofii ale postanowiłem wymienić go w ASO, do końca gwarancji dam im zarobić, bo odpukać w razie jakiejś awarii silnika, żeby nie mieli się do czego doczepić, że filtr nieoryginalny, że źle zamontowany i takie tam. Po gwarancji dziękuję ASO za współpracę i w zaprzyjaźnionym warsztacie będę olej i wszystkie filtry wymieniał co 15 tys km albo rok czasu.
Przy 60 tys km szykuje się duży przegląd (ostatni w pakiecie) z wymianą świec, oleju, filtrów.
Tomik

Windows7Chrome

Postprzez Tomik 22 maja 2018, o 18:37

I jestem po wymianie filtra. Strasznej tragedii nie było, piasek ani żaden inny syf z niego nie wyleciał. Widziałem filtry w dużo gorszym stanie, ale jego wymiana to był bardzo dobry ruch. Do tego w Skodzie u mnie w Zabrzu policzyli mi tylko stówkę za filtr, wymiana za free :extra:

A tak wygląda filtr po 30 tys km "oddychania" głównie śląskim luftem :)
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Sprawdź czy jesteś ZALOGOWANY
Tomik

WindowsChrome

Postprzez K-J 22 maja 2018, o 18:50

Ostatecznie filtr powietrza to nie jest to aż taki wielki koszt (zwłaszcza, że da się taki znaleźć taniej niż w serwisie) żeby nie zrobić wymiany przy każdej wymianie oleju.
K-J
Silnik: 1.9TDI AGR 90KM MY01
Auto: Octavia, Elegance

MacOSXSafari

Postprzez Tomik 22 maja 2018, o 19:22

K-J napisał(a):Ostatecznie filtr powietrza to nie jest to aż taki wielki koszt (zwłaszcza, że da się taki znaleźć taniej niż w serwisie) żeby nie zrobić wymiany przy każdej wymianie oleju.

Masz 100% racji. Tylko jak pisałem wyżej, po pierwsze - serwis na początku mnie odwiódł od pomysłu wymiany wcześniej niż zalecane 60 tys km, i po drugie - nie chodzi o kasę bo to żaden wydatek, tym bardziej, że raz w roku. Ale póki mam gwarancję będę dawał zarobić ASO żeby w razie, odpukać, jakiejś awarii silnika nie zarzucili mi, że sam grzebałem, choć nie wiem co można spaprać przy wymianie tego filtra.
Tomik

WindowsChrome

Postprzez yetikowski 23 maja 2018, o 07:13

Następnym razem kup filtr znanych marek (MAN, Knecht) i wymień sam - 4 śrubki, a wewnątrz jeszcze jedna. Każdy zrobi :)

Wymieniam zawsze sam co 15000 km.
yetikowski
Silnik: 1.4TSi CAXA 122KM MY13
Auto: Yeti, Elegance
Moc/Moment: 122KM @200Nm
Przebieg: 82000 km

WindowsFirefox

Postprzez Tomik 23 maja 2018, o 07:41

yetikowski napisał(a):Następnym razem kup filtr znanych marek (MAN, Knecht) i wymień sam - 4 śrubki, a wewnątrz jeszcze jedna. Każdy zrobi :)

Wymieniam zawsze sam co 15000 km.

Dzięki za radę :extra: i napiszę po raz kolejny - mam taki zamiar po skończeniu gwarancji, do jej końca dam zarobić ASO żeby nie było w razie W czepialstwa, że coś nie tak było zrobione. A oni, czyli ASO, potrafią dobrze szukać żeby zrzucić winę na klienta.
W przypadku mojego silnika to są cztery zatrzaski przy obudowie filtra i dwie śruby pod jej spodem, dostęp do nich jest po zdemontowaniu obudowy.
Tomik

Windows7Chrome

Postprzez yetikowski 23 maja 2018, o 08:59

No ale tę wymianę sam zrobisz dobrze na 100% - nie ma opcji by się przyczepili, bo nie stwierdzą, że była wymiana.
Mnie po prostu szkoda byłoby dawać im tyle kasy.

Zrobisz jak chcesz.

Pozdrawiam!
yetikowski
Silnik: 1.4TSi CAXA 122KM MY13
Auto: Yeti, Elegance
Moc/Moment: 122KM @200Nm
Przebieg: 82000 km

WindowsFirefox

Postprzez Tomik 23 maja 2018, o 10:14

Mogliby stwierdzić wymianę bo na filtrze był znaczek VW (i nie mam na myśli pudełka). W ASO zapłaciłem za sam filtr stówkę czyli jakieś 3 dychy więcej niż markowy filtr w sklepie. Wymiana gratis więc tragedii nie ma.
Tomik

Windows7Chrome

Postprzez buzok 23 maja 2018, o 12:23

Dobry filtr knechta wroclaw zapłaciłem ostatnio 38 zł :) w ASO wołają 120 zł z założeniem. ..to samo przeciwpyłkowym 35 zł nie węglowy bo węglowy po pewnym czasie staje się zwykłym :) ASO 80 zł i założenie 20 zł, które jest banalnie proste... rozumie założenie kolegi co do gwarancji
buzok
Auto: Fabia, Fresh+
Moc/Moment: 85KM @0Nm
Przebieg: 65000 km

LinuxChrome

Powrót do Yeti