Haldex

forum użytkowników Skody Yeti

Moderatorzy: lec, Sosna, sdss

Odp: Haldex

Postprzez magickrl 8 sie 2017, o 12:16

Hej mobilki,nie słuchajcie w serwisie, że nie ma filtra w haldexie. Dziady w serwisie patrzą na komputer i jak im mówi, że nie ma to nie wymienią, choćbyś filtr w ręku trzymał:)Ja tak miałem i teraz mam zero błędów, pompka sprawna a tyłu nie zapina

Dopowiem, że jeszcze octavką (2008 2.0 TDI 4x4) od nowości jeżdżę i od nowości zaciągając ręczny tyłu nie rozpinało). Te sterowniki to chyba na chybił trafił są robione
magickrl
Silnik: 2.0TDI BKD 140KM MY07
Auto: Octavia2 Kombi, Elegance

WindowsMozilla

Postprzez magickrl 8 sie 2017, o 12:55

magickrl napisał(a):
Hej mobilki,nie słuchajcie w serwisie, że nie ma filtra w haldexie. Dziady w serwisie patrzą na komputer i jak im mówi, że nie ma to nie wymienią, choćbyś filtr w ręku trzymał:)Ja tak miałem i teraz mam zero błędów, pompka sprawna a tyłu nie zapina

Dopowiem, że jeszcze octavką (2008 2.0 TDI 4x4) od nowości jeżdżę i od nowości zaciągając ręczny tyłu nie rozpinało). Te sterowniki to chyba na chybił trafił są robione
Może ktoś podpowie , gdzie w opolskim województwie, ew. dolnośląskim lub śląskim ktoś by to naprawił. Mój mechanik po wymianie oleju, filtra, rozebraniu pompy i sprawdzeniu na kompie poddał się i sugeruje wymienić na używke haldexa.
Mi coś to nie daje spokoju i nie chce mi się wierzyć, że machanicznie coś poszło.
Mój ahldex ma oznaczenieOAU525010L
magickrl

WindowsMozilla

Postprzez ROBAL_26 8 sie 2017, o 16:18

magickrl, możliwe że jest to co pisał kolega Skodakochana wilgoć dostała się do sterownika i w środku coś zgniło.ok
Najlepiej wykonany mod to ten, który jest zrobiony od podstaw przez samego użytkownika auta a nie czyjąś krwawicą , kolegi czy fachowca. :D

Moja O1 4x4 ARL Pierwsza na forum z Bi-xenonem

http://forum.skodaclub.pl/moja-octavia-mk1/octavia-kombi-4x4-by-robal-26-poprawiony-t8985.html

Najszybsza Octavia 4X4 w mieście :-)
ROBAL_26
Silnik: 1.9TDI ARL 150KM MY01
Auto: Octavia Kombi 4x4, Eleg. 4x4
Moc/Moment: 185KM @371Nm
Przebieg: 181000 km
Auto2: VW T5 LONG FL 2011

WindowsFirefox

Postprzez Skodakochana 8 sie 2017, o 16:30

To tak mogę się mylić ale Haldex niema blokady mechanizmu między osiowego z pod poziomu konstrukcji a więc z tyłu po spięciu napędu jest zwykły mechanizm różnicowy.

Podpowiem Most psuje się bardzo rzadko chyba tylko wtedy gdy niema olejku. i wpierw będzie wył niemiłosiernie, Tarczki zepsute w sprzęgle to również dość rzadka sprawa najczęściej problem leży w sterowaniu układem elektrozawory pompki sterownik.
inna sprawa to taka że zamiast kombinować i głowić się co jest spieprzone jeśli tanio masz do kupienia most używkę to go kupić jeśli jest sprawny. Można przecież przełożyć cały osprzęt a zostawić spięte sprzęgło z dyfrem w spokoju.

Zobacz sobie jeszcze tak wejść w opcje AWD i tam jest test i dać spięty na stałe zobaczyć jak się zachowuje a potem dać odepnij i zobaczyć jak się zachowuje potem wyjąć kostkę od sterownika czy bezpiecznik odpowiadający za niego. jeśli koła będą dalej na pełnym gazie się blokować to uwaga wypnij bezpiecznik ABS(esp nie trzeba wypinać raczej ale wypiąć możesz) i zobacz czy dalej będzie to samo jeśli zniknie to masz rozwiązanie:
Świrowanie elektronicznej szpery.

Można to też inaczyj zrobić bez Komputera wypiąc bezpiecznik od Haldexa jeśli masz wyodrębniony bezpiecznik. sprawdzić ale raczej będzie się blokowac po czym wyjąć bezpiecznik ABS. Wtedy Haldex nie ma fizycznej możliwości załączenia się stabilizacja toru jazdy pojazdu też nie szpera elektroniczna asystent ruszania ogranicznik momentu obrotowego i inne gady się nie włączą.
podsumowując jeśli wypniesz bezpiecznik Haldexa i problemy miną to sterownik dostał choroby szalonej- ale lepiej się upewnić testami.
Jeśli dopiero po odpięciu ABSu/ESP chrobotanie ustaje to zając się diagnostyką tych systemów zwrócić uwagę na czujniki w kołach.
jeśli po tych czynnościach dalej występuje to samo to jest kolejny szereg do sprawdzenia rzeczy.
Narazie sprawdź co piszę i daj znać.

co jeszcze jeśli sterownik pociągnie wode to pompka i chyba zawór ciśnieniowy mogą być skorodowane jak wyjmiesz sterownik. o ile pomka jak jest sprawna elektrycznie to korozja jej nie przeszkadza o tyle jak jest zawór ciśnieniowy to jest on na podkładce i korozja może spowodować utrudnienia w mechanicznej pracy tegoż elementu.
Skodakochana
Silnik: 1.9TDI ATD 101KM MY00
Auto: Octavia 4x4, Ambiente
Moc/Moment: 110KM @0Nm
Przebieg: 186000 km
Auto2: AudiA4 A6 A3 80 passat B4

UbuntuFirefox

Postprzez magickrl 9 sie 2017, o 09:18

a brak komunikacji ABS Haldex to o czym świadczy? Jakiś czujnik?
magickrl

WindowsMozilla

Postprzez ROBAL_26 9 sie 2017, o 13:42

magickrl, tak, o uszkodzeniu sterownika ,bądź połączeń (sprawdź kostki i wtyczki na haldexie).ok
Najlepiej wykonany mod to ten, który jest zrobiony od podstaw przez samego użytkownika auta a nie czyjąś krwawicą , kolegi czy fachowca. :D

http://forum.skodaclub.pl/moja-octavia-mk1/octavia-kombi-4x4-by-robal-26-poprawiony-t8985.html

ROBAL_26

WindowsFirefox

Postprzez Skodakochana 9 sie 2017, o 15:38

Sprawdzić wiązkę ale myślę że można myśleć powoli o zakupie mostu.
zdejmij sterownik jeśli pompka będzie miała ślady korozji elektrozawór to steronik jest kaput raczej na bank. woda dostaje się do tych elementów przez wnętrze sterownika.
Skodakochana

UbuntuFirefox

Postprzez magickrl 10 sie 2017, o 10:48

to niedobrze. Macie koledzy jakieś namiary na kogoś kto to robi albo miałby taki most? Najlepiej z gwarancją rozruchową? Bo takie branie w ciemno z allegro to troch loteria, do tego może być kosztowna :bsilny: :płacz:
magickrl

WindowsMozilla

Postprzez Skodakochana 10 sie 2017, o 20:56

ja się też bałem...
Dlatego podjechałem do Pana który to wystawił na allegro umówiliśmy się tak:
mam tydzień na zamontowanie tego jeśli będzie działać to git jeśli nie mam oddać a On oddaje kasę. Przy zakupie zdejmowałem sterownik czy nie jest na zaworze i pompce korozja bo jeśli jest to sterownik praktycznie na bank jest uwalony.

Sterownik wyciągasz odpinasz kostki bo ucinają najczęściej z wiązkami robisz to samo na aucie. olej do haldexa spuszczasz do naczyńka czystego bo się uleje potem przykręcasz zalewasz i powinno śmigać jeśli to sterownik...
Pisałem wyżej jak to sprawdzić.
Nieznam nikogo z tych okolic. Jeśli nie znajdziesz nikogo kto typowo robi przy takich sterownikach to uderz do zakładu gdzie naprawiają skrzynie automatyczne.
Jeśli będzie tylko sterownik pieprznięty to naprawa zajmie z 15 min i naprawy takiej dokona w zasadzie każdy kto co potrafi choć sb wymienić olej w aucie.
a ABS ma jakieś błędy?
sprawdzić wiązkę do sterownika będą 2 wtyczki z tego co pamiętam. kolejny krok to odkręcenie śrub z sterownika są chyba 2 imbusy na 5 przed tą operacją upuścić oleju w haldexie. Przyczyną uszkodzenia sterowników mk2,mk4 jest chyba zawsze woda i ta woda jeśli jest nieszczelność wpłynie i korozja pojawi się na elektrozaworze i pompce. jak sterownik jest szczelny to korpus tych elementów wygląda jakby wyszedł z fabryki
Skodakochana

UbuntuFirefox

Postprzez magickrl 11 sie 2017, o 07:52

hej,
dzięki za info. Mechanik na moja prośbę rozebrał sterownik i jest sucho, ale kazałem mu jeszcze raz podpiąć kompa i wyszły błędy 1316 i p1649, wiec brak komunikacji ABS, choć ABS działa prawidłowo. Teraz albo kable/kostki albo sterownik ABS jest "chory" i trzeba go uzdrowić lub wymienić. Taka moja teoria z tego co wyczytałem w internecie. Jak haldex nie dostaje informacji ze ABS to nie może działać - jakaś logika tu jest.
Pytanie, czy mogę coś tu zadziałać sam - chyba tylko sprawdzenie kabli i kostek?
Ktoś to robił?
magickrl

WindowsMozilla

Postprzez ROBAL_26 11 sie 2017, o 20:14

magickrl, czy ty masz u siebie elektryczny hamulec postojowy - ręczny bo czy tając pewne posty na google wychodzi iż dotyczy on włąśnie hamulca ręcznego.ok

ROBAL_26

WindowsFirefox

Postprzez Skodakochana 12 sie 2017, o 17:43

no to jak niema korozji na podkładce elektrozaworze i pompce to są duże szanse że sterownik jest sprawny.
Skoro problem dotyczny elektrycznego ręcznego to mogą się dziwne rzeczy dziać lecz sam sterownik ABSu może lecieć w kulki jednak sterowniki ABSu uszkadzają się chyba bardzo rzadko
Skodakochana

UbuntuFirefox

Postprzez magickrl 16 sie 2017, o 08:35

ręczny mam zwykły , na linkę. Kontrolka się zapala, więc jest sprawny włącznik.
Kostki "przesmarowane" kontaktronem. Czyżby sterownik ABS do wymiany? No chyba, że coś mechanicznie ukręciłem!?
A czy na akumulatorze jest jakiś specjalny bezpiecznik do tego? Bo oprócz , nazwijmy to zwykłych bezpieczników jest tam takie jedno cudo na 3 nóżkach.
magickrl

WindowsMozilla

Postprzez hubipl 16 sie 2017, o 10:00

Cześć,

Czytałem ale chyba się pogubiłem w tych postach, dlatego podpytam.

magickrl napisał(a):ręczny mam zwykły , na linkę. Kontrolka się zapala, więc jest sprawny włącznik.
Kostki "przesmarowane" kontaktronem. Czyżby sterownik ABS do wymiany? No chyba, że coś mechanicznie ukręciłem!?
A czy na akumulatorze jest jakiś specjalny bezpiecznik do tego? Bo oprócz , nazwijmy to zwykłych bezpieczników jest tam takie jedno cudo na 3 nóżkach.

Ty masz drugą gen u siebie tak? Czy zmieniałeś olej z filtrem w sprzęgle Haldex oraz olej w dyferencjale? Czy przy pierwszym sczytaniu błędów w Haldexie coś było? Skasowane czasem nie wracają aż do naprawienia układu.

Mcube napisał(a):Czy spotkaliście się z tym, że wychodząc z ostrego zakrętu, podczas dodawania gazu, uruchamia się Haldex, czyli spina ze sobą przednią i tylną oś i powoduje to poślizgi wewnętrznego tylnego koła (w związku z tym, że koła przedniej i tylnej osi pokonują różne drogi)?

Ja tak mam, uślizg jest tym większy im więcej dodam gazu, a jak pokonuję zakręt z rozpędu, bez gazu, to uślizgu nie mam. Jak ostro przyśpieszam na ciasnym zakręcie to tylne koło buksuje. Teraz jeżdżę na oponach całorocznych, na zimowych też to było, ale na oryginalnych letnich oponach nie było czegoś takiego.

Zgłosiłem to w ASO, przy okazji przeglądu "spokojne wakacje" za 1 zł. Stwierdzili, że Haldex jest do wymiany (18 kPLN), pomimo, że komputer żadnych błędów nie pokazuje. Więc mam te "spokojne wakacje" :evil:

Zastanawiam się czy nie jest to normalne działania Haldexa? Czy też tak macie?
Czy gdzieś w Wawie można przeprowadzić diagnostykę sprzęgła międzyosiowego?

Mcube, masz widzę 4 generację, zapytam jak i kolegę wyżej - co w końcu z olejem i filtrem w Haldexie oaz olejem w dyferencjale? czy zmieniałeś?

Panowie, co do magnesu zbierającego opiłki, jest on tylko w 1 generacji, także Was nie dotyczy ;)

Pzdr
Hubert
Mr Haldex
Haldex parts www.awdcarparts.com
Obrazek
hubipl
Auto: VAG-Inny, Inny
Moc/Moment: 400KM @0Nm
Przebieg: 0 km
Auto2: Audi TT

WindowsFirefox

Postprzez magickrl 16 sie 2017, o 12:14

ja pierwsze co zacząłem od zmiany oleju i filtra (ostatni raz zmieniałem 40.000km temu). W dyferencjale nie zmieniałem, bo jest czyściutki. Rozebrany sterownik - sucho i czysto
Błąd 1316 i 1649, czyli coś ze sterownikiem ABS (nie daje sygnału do haldexa??) chociaż kontrolki się nie palą a abs, asr i esp działa - sprawdziłem w czasie jazdy.
I teraz mnie zastrzeliłeś, bo nie pamiętam czy było coś o układzie napędowym, czy mi się tylko wydaje....
Jak wziąłem auto wywindowałem do góry i kręciłem jednym tylnym kołem, to z drugim nic się nie działo, a powinno się chyba też kręcić, nie?
Wszyscy piszą, że haldex jest nie do zajechania, więc w uszkodzenie mechaniczne nie chce mi się wierzyć... i błądzę. Chyba zostaje do ASO podjechać :bsilny:
magickrl

WindowsMozilla

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Yeti