Jakie opony na lato 225/50 R17

forum użytkowników Skody Yeti

Moderatorzy: lec, Sosna, sdss

Jakie opony na lato 225/50 R17

Postprzez B_A_R_T 3 lut 2019, o 18:25

Mamy już luty więc przychodzi czas by zacząć myśleć o nowych kapciach na lato. Co polecacie do Yetaska z silnikiem 1.4 122KM w rozmiarze 225/50 R17. Obecnie fabrycznie jest DUNLOP ale nie jestem z nich zadowolony, szczególnie pod względem hałasu. Co polecacie, co testowaliście. Proszę o jakieś rady, opinie.

B_A_R_T
Auto: Octavia 3 Kombi, Style
Moc/Moment: 150KM @0Nm
Przebieg: 200 km
Auto2: Skoda Roomster

WindowsFirefox

Odp: Jakie opony na lato 225/50 R17

Postprzez Tomik 4 lut 2019, o 14:34

Osobiście polecam Michelin Premacy 3, 3 sezony na nich przelatałem (moja kurka wyjechała na nich z fabryki) i jestem bardzo zadowolony. Cichutkie, na mokrym sprawują się idealnie, nawet jakoś za szybko się nie zdzierają. Jak się te skończą bankowo kupię następne Premacy tylko już pewnie będzie wyższy model niż 3.
Tomik
Silnik: 1.4TSi CAXC 125KM MY16
Auto: Yeti FL, Ambition
Moc/Moment: 125KM @0Nm
Przebieg: 0 km

Windows7Chrome

Postprzez RomanS 4 lut 2019, o 20:45

Ja również zmieniłem Dunlopy na Michelin Premacy 3. Z tym, ze przy okazji zmodyfikowałem "nieco" rozmiar. Obecnie jest 215/60 R17. Jest dużo bardziej komfortowo, wygląda też lepiej niż te małe kółka w wielkich nadkolach.
Zaznaczam, ze mój obecny rozmiar to całkowity max. Przy jeździe do przodu na skręconych kołach miedzy brzegiem opony a nadkolem tworzywowym zostaje ok. 1 cm luzu. Przy cofaniu potrafi dojść do styku z nadkolem.
Jak ktoś chce mieć pewność, ze do tego nie dojdzie, to trzeba użyć 215/55R17.
W ogóle kto to wymyślił do takiego małego autka opony 225/50??? :shock:
Przerost formy nad treścią :mrgreen:
Pozdr RomanS
RomanS
Silnik: 2.0TDI CR CEGA 170KM MY10
Auto: Yeti 4x4, Premia
Auto2: Audi A6 C5 2,5 TDI

WindowsXPFirefox

Postprzez Tomik 5 lut 2019, o 09:16

RomanS napisał(a):Ja również zmieniłem Dunlopy na Michelin Premacy 3. Z tym, ze przy okazji zmodyfikowałem "nieco" rozmiar. Obecnie jest 215/60 R17. Jest dużo bardziej komfortowo, wygląda też lepiej niż te małe kółka w wielkich nadkolach.
Zaznaczam, ze mój obecny rozmiar to całkowity max. Przy jeździe do przodu na skręconych kołach miedzy brzegiem opony a nadkolem tworzywowym zostaje ok. 1 cm luzu. Przy cofaniu potrafi dojść do styku z nadkolem.
Jak ktoś chce mieć pewność, ze do tego nie dojdzie, to trzeba użyć 215/55R17.
W ogóle kto to wymyślił do takiego małego autka opony 225/50??? :shock:
Przerost formy nad treścią :mrgreen:

Brawo TY :!: :!: :!:
Nie obraź się ale dla mnie to mało mądre zamontować opony ocierające o nadkole :bsilny: Jesteś w stanie cokolwiek większego niż jednorazówka z zakupami wsadzić do bagażnika żeby opony nie ocierały :?: Pewnie gdybym zamontował platformę z trzema rowerami na hak to bym z miejsca nie ruszył bo by mi się opony z nadkolami zaklinowały :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Moim skromnym zdaniem właśnie taka luka między nadkolami, a kołami daje fajny efekt w crossoverach, a takim niewątpliwie jet Yeti.
Dopisz coś o wrażeniach z użytkowania Miszelinek, jesteś z nich zadowolony jak ja, czy masz inne odczucia.
Tomik

Windows7Chrome

Postprzez RomanS 5 lut 2019, o 13:43

Tomik napisał(a):
Brawo TY :!: :!: :!:
Nie obraź się ale dla mnie to mało mądre zamontować opony ocierające o nadkole :bsilny: Jesteś w stanie cokolwiek większego niż jednorazówka z zakupami wsadzić do bagażnika żeby opony nie ocierały :?: Pewnie gdybym zamontował platformę z trzema rowerami na hak to bym z miejsca nie ruszył bo by mi się opony z nadkolami zaklinowały :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Moim skromnym zdaniem właśnie taka luka między nadkolami, a kołami daje fajny efekt w crossoverach, a takim niewątpliwie jet Yeti.
Dopisz coś o wrażeniach z użytkowania Miszelinek, jesteś z nich zadowolony jak ja, czy masz inne odczucia.

No coś Ty, przecież tylnymi kołami nie skręcam :mrgreen: tam w nadkolu jest taki zapas, że mógłbym dużo większe jeszcze koła montować! Moje auto jest dosyć twarde jeśli chodzi o zawieszenie,wg. kodów wyposażenia mam tzw. pakiet na złe drogi. Jesli ta nazwa oznacza to samo co w innych autach koncernu VAG to wiązało się zawsze z usztywnieniem zawieszenia. Myślę, że parę worków cementu auto by w bagażniku udźwignęło, tyle, że chyba bym ich w nim nie zmieścił :lol:
Co do ocierania w nadkolach przednich to powtórzę: przy jeździe do przodu (a tak najczęściej jeżdżę :mrgreen: ) jest luz na max skręconych kołach. Przy kołach na wprost w ogóle nikt by się nie zastanawiał bo luzu jest że ho ho!. Styk występuje przy max skręconych kolach i jeździe na wstecznym. Aby go uniknąć musiałem poluzować wszystkie mocowania nadkola, napiąć je odpowiednio i w tym położeniu dokręcić. Oczywiście gdy auto pójdzie w łapy jakiegoś mechanika to zdaję sobie sprawę, że będę musiał to znowu poprawić. Dla tych co nie chcą rączek brudzić polecam dlatego profil 55.
Co do Michelin,to sa bardziej miękkie, wyższy profil, więc zyskałem na komforcie. Wiem, ze mam większą średnicę ale przy 170 KM i odpowiednich Nm nie zauważam różnicy na minus. Ten silnik to pewna przesada w tak małym aucie ale taki mi się trafił :mrgreen:
Może jest trochę ciszej, wybrałem Micheliny z powodu tych bodaj 69 dB z etykiety. Jednak powyżej 120km/h hałas i tak dużo większy niż w osobówce. Raczej tego nie zmienię, wina kształtu nadwozia.
Jako, że jeden sezon letni już przejeździłem na takim zestawie to moim zdaniem drugi raz też tak bym zrobił. Celowo zmniejszyłem szerokość opony i zwiększyłem profil. Z doświadczeń z dużo cięższymi autami osobowymi. Oczywiście nikogo nie zmuszam ani nie namawiam :lol:
Pozdr RomanS
RomanS

WindowsXPFirefox

Postprzez Tomik 5 lut 2019, o 14:46

.............."Co do ocierania w nadkolach przednich to powtórzę: przy jeździe do przodu (a tak najczęściej jeżdżę :mrgreen: ) jest luz na max skręconych kołach. Przy kołach na wprost w ogóle nikt by się nie zastanawiał bo luzu jest że ho ho!. Styk występuje przy max skręconych kolach i jeździe na wstecznym.".....................

OK - mea culpa, pisząc o jeździe do tyłu od razu wbiło mi się głowy, że piszesz o tylnych kołach, teraz widzę jaką bzdurę zapodałem :oja:
Tomik

Windows7Chrome

Postprzez RomanS 5 lut 2019, o 17:02

Tomik, spoko :mrgreen:

Nie wiem tylko dlaczego to koło sie tak przemieszcza w zależności od kierunku ruchu (przy tak samo skręconych kołach). Obmacałem zawieszenie gdzie się tylko dało i wszystkie gumy całe i przeguby kulowe też. Wnioskuję, że to sie może dziać w ramach "gumowatości" tulei metalowo-gumowych? Wszystkich razem do kupy wziętych. Po 200 tys km mogą już nie być takie sztywne jak nowe :roll:
Nie chce mi się tego drążyć bo max skręt przy jeździe do tyłu to tylko parkowanie.
Pozdr RomanS
RomanS

WindowsXPFirefox

Postprzez sebwiecz2 5 lut 2019, o 17:45

Hejka

Ja mam Pirelli Pzero z 2013r kupione z autem.
Aktualnie mam 109tys więc wytrzymały średnio tak liczę ok 60 tys.
Są ciche na suchej fajnie trzymają, ale na mokrym trochę rzuca.
Teraz przymierzam się do goodyear efficientgrip performance.
Na początku marca pewnie będę zamawiał co by z 2019 były.
Zobaczymy jak się sprawdzą.
sebwiecz2
Silnik: 1.4TSi CAXA 122KM MY13
Auto: Yeti, Adventure
Moc/Moment: 0KM @0Nm
Auto2: Octavia By OCP

WindowsFirefox

Postprzez hubertusss 7 lut 2019, o 13:52

Yeti w pakiecie na złe drogi nie ma utwardzonego zawieszenia. Paradoksalnie na złe drogi zawieszenie powinno być bardziej miękkie by zapewnić kołom lepszy kontakt z podłożem na nierównościach. Utwardzane to raczej na tor y nadwozie nie kładło się w zakrętach. Pakiet na złe drogi obejmuje grubszą osłonę pod silnikiem przycisk off road jakieś osłony linek ręcznego i tym podobne gadżety.
Przy założeniu wyższego profilu trzeba wziąć pod uwagę, że licznik może oszukiwać oraz, że pojazd może mieć gorszą stabilność przy nagłych manewrach jak np ominięcie nagle pojawiającej się przeszkody. Silnik może tak nie poczuje ale spalanie napewno wzrośnie może jakoś nieznacznie ale wzrośnie szczególnie w jeździe miejskiej.
W yeti mamy opony z indeksem v max do 270 czy coś chociaż to auto nigdy tyle nie pojedzie. To takie opony mają sztywne boki. Pogarszają one komfort jazdy ale poprawiają stabilność i prowadzenie. Jeśli ktoś nie jeździ szybko może szukać opon z niższym indeksem. A jeśli chodzi o michelina. Można go poznać z zamkniętymi oczami na tle innych opon. Wystarczy wziąć oponę do ręki. Jeśli weźmiemy za bok i podniesiemy to michelin będzie mięciutki. Dunlop czy pirelli twarde i ciężkie bok nam praktycznie wcale się nie odkształci w przeciwieństwie do michelina który jest lekki i miękki. Oczywiście mówimy tu o zwykłych oponach do zwykłych samochodów nie jakichś sportowych.
hubertusss
Silnik: 2.0TDI CR CFHA 140KM MY13
Auto: Yeti 4x4, Inny
Moc/Moment: 140KM @0Nm

WindowsChrome

Postprzez RomanS 7 lut 2019, o 16:47

Co do pakietu na złe drogi to może faktycznie coś mi sie pokręciło. W O1 miałem, sam montowałem tylko niektóre elementy, były np. tulejki podwyższające montowane na przednich McPhersonach. W tym Yeti bardziej może mieć znaczenie fakt, że była kupowana jako ciężarówka z kratką (jako nowa z salonu). Może mieć zamontowane np. twardsze sprężyny (nie sprawdzałem).
Liczyłem się z przekłamaniem licznika ale sprawdziłem wg GPS-a, obecne wskazania licznika pokrywają się idealnie z nim :mrgreen:
Co do dynamiki to się nie obawiam mając taki silnik jaki mam :mrgreen:
Oczywiście są to opony tylko dojazdy miejskiej, żaden teren typu topienie się w błocie :mrgreen:
Są ciut węższe, więc zużycie paliwa nie wzrosło (przynajmniej nie zauważyłem), może trochę nawet zmalało, ale trudno powiedzieć czy z powodu opon, przeprowadzałem w aucie inne "odchwaszczenia" i trudno coś jednoznacznie wykazać :extra:
Pozdr RomanS
RomanS

WindowsXPFirefox

Postprzez B_A_R_T 14 lut 2019, o 21:45

B_A_R_T

WindowsFirefox

Postprzez żółwik 15 lut 2019, o 22:10

zgadzam się z kolegą RomanS
zalecam zmienić parametr 225 na 215 i 50 na 55 lub 60
lub na 205-60-17
zyskasz komfort i literek paliwa co 100km
ja poszedłem po bandzie kupiłem felgi 16 i kapcie 205-60-16 + kołpaki a alusy leżą w garażu :lol2:
zimówki mam na alusach i w styczniu załozyłem aby nie skruszały wyszła ...wielka lipa jak furmanka na drewnianych kołach jutro zmieniam na 16 + wielosezon
żółwik
Silnik: 2.0 TDI CFHC 140KM MY13
Auto: Yeti 4x4, Ambition 4x4
Auto2: touran 1,9 DSG

Windows7Firefox

Postprzez B_A_R_T 17 lut 2019, o 19:12

Hmmm ale czy te rozmiary maja homologację do Yetiego???? Co w przypadku kolizji??? Dociekliwi rzeczoznawcy tez patrzą na te sprawy.

B_A_R_T

MacOSXSafari

Postprzez Tomik 18 lut 2019, o 07:44

Według producenta dozwolone rozmiary do Yeti to:

1. 205/55/16
2. 215/60/16
3. 225/50/17

Letnie mam 225/50/17, zimówki razem z autem dostałem 205/55/16 i szczerze mówiąc różnicy nie odczuwam po zmianie kół, chyba, że mam problemy z czuciem :mrgreen: Na 17 plomby nie wypadają, w końcu nie jest to profil 40 czy nawet 35.
B_A_R_T ma rację - w momencie kolizji rzeczoznawcy staną na głowie żeby coś wynaleźć i pokazać środkowy palec zamiast wypłacić odszkodowanie. Dla mnie jest to gra nie warta świeczki.
Tomik

Windows7Chrome

Postprzez hubertusss 18 lut 2019, o 10:19

Uniroyal to fajna opona. Tylko, że szybko się zużywa. Ojciec w jettcie 6 zrobił jakieś 35 tys km. I już nie wiele ich zostało. Może na 10 - 15 tys km. Tylko on robi 40 tys rocznie. Jeśli ktoś jeździ mniej to dobry wybór. Dobra trakcja na mokrym a miękka guma chociaż szybciej się zużywa zapewnia przyczepność. Opona jest tez dość komfortowa.
Ja w yeti mam 225/50/17 zimowe i letnie. Może bym coś kombinował z węższymi rozmiarami bo 225 jak do 140 KM to dość bogato. Ale, ze dostałem z autem prawie nowe i te i te. To mi wystarczy.
Zimówki mam continental bardzo dobre. Zarówno na ponad 20 - 30 cm śniegu jak i na lodzie. Letnie dwie to micheliny a dwie to petlas. Gdy kupowałem auto trochę mnie to przeraziło i myślałem o pozbyciu się tego dobra. Ale były prawie nowe i zostały. Były na przedniej osi przejeździły sezon i tragedii nie ma.
hubertusss
Silnik: 2.0TDI CR CFHA 140KM MY13
Auto: Yeti 4x4, Inny
Moc/Moment: 140KM @0Nm

WindowsChrome

Następna strona

Powrót do Yeti