Zaślepki wlotów powietrza na zimę

forum użytkowników Skody Yeti

Moderatorzy: lec, Sosna, sdss

Odp: Zaślepki wlotów powietrza na zimę

Postprzez microg 22 lut 2011, o 08:11

wierzba napisał(a):Z zaślepką jest dużo lepiej - akurat trafiła się pogoda na testy :)

To czekamy na wyniki.
microg
Silnik: 1.4TSi CAXA 122KM MY11
Auto: Yeti, Active
Moc/Moment: 0KM @0Nm

WindowsVistaMSIE7

Postprzez lolek30 28 lut 2011, o 10:47

Z osłoną różnica jest ale powiedział bym minimalna jeżeli chodzi o tempo nagrzewania TDI . Natomiast zauważyłem znacznie częstrze działanie wentylatora po wyłączeniu silnika i zamknieciu samochodu. Wcześniej tylko raz mi się to zdażyło , po zamocowaniu osłony w przeciągu tygodnia już 3 razy i to po delikatnej jeździe :shock:
lolek30
Silnik: 2.0TDI BMN 170KM MY11
Auto: Yeti 4x4, Experience
Moc/Moment: 170KM @350Nm

WindowsXPMSIE7

Postprzez wierzba 28 lut 2011, o 12:30

U mnie z osłoną różnica jest kolosalna w stosunku do tego co było poprzednio. Teraz silnik przestaje pracować "na ssaniu" po około 5 kilometrach, wcześniej całą 15 kilometrową trasę do pracy robił na podwyższonych obrotach biegu jałowego. Ale podkreślam, w warunkach korka miejskiego i powolnego toczenia się na 1,2 i czasem 3 biegu. Przy normalnej jeździe efekty są na pewno dużo mniej spektakularne bo samochód łatwiej się nagrzewa.
wierzba
Silnik: 2.0TDI CR CFHA 110KM MY11
Auto: Yeti, Ambition

Windows7Firefox

Postprzez RomanS 7 gru 2017, o 12:55

Sory za odgrzanie kotleta, ale jakie są Wasze doświadczenia po latach? Ja dopiero zaczynam przygodę z Yeti i potrzeba 8-9 km jazdy miejskiej (50-60 km/h) + 10-15 stania na swiatłach/w korku aby temp. doszła do 90 stopni. Poprzednio jezdziłem Passatem benzyną gdzie wystarczało 2-3 km lub A6C5 2,5 TDI gdzie w największe morzy też po 4-5 km wskazówka stała na 90. Widać 4 cylindry słabiej grzeją :mrgreen: Termostat sprawdzałem, wydaje się sprawny. Pomyślałem o osłonach, są 2 rodzaje: na atrapę (górna) i w zderzak (dolna).
Zacząłbym od dolnej bo jednocześnie ochronię chłodnice przed kamykami. Czy to wystarczy? A jak założę obie to się układ nie będzie przegrzewał?
Nie chciałbym sytuacji, że kilka razy zimą będę zakładał/zdejmował którąś z nich w zależności czy jadę na miasto czy w trasę :mrgreen:
Pozdr RomanS
RomanS
Silnik: 2.0TDI CR CEGA 170KM MY10
Auto: Yeti 4x4, Premia
Auto2: Audi A6 C5 2,5 TDI

WindowsXPFirefox

Re: Zaślepki wlotów powietrza na zimę

Postprzez RomanS 23 gru 2017, o 19:49

Widzę, że nikt nie ma doświadczeń, więc ja napiszę o swoich. Założyłem dolna osłonę ok. tygodnia temu. Żadnych radykalnych zmian nie zauważyłem. Temperatury od minus 2 stopnie do plus 4-5. Dziś przy tych 4-5 stopniach przejechałem 500 km z małą przerwą w połowie podróży. Prędkość w połowie delikatna autostradowa (120-130 km/h), reszta 70-90 km/h. Nie zauważyłem niczego niepokojącego. Będę zasłaniał dalej ale jakimiś wynalazkami bo osłona na całą górę wydaje się że może być za dużo. Pewnie na początek jakaś częściowa przesłona góry.
Jak tak sobie pooglądałem to pod maską są niezłe przeciągi, poza normalnymi wlotami powietrza są jeszcze otwory od dołu, pod zderzakiem oraz brak (konstrukcyjnie) uszczelki pod maską. Tam szczeliną nie dość że napływa powietrze to jeszcze brudna woda-stąd ten syf pod maską :evil:
Pozdr RomanS
RomanS

unknownunknown

Postprzez K-J 26 gru 2017, o 10:28

Taka osłona wlotów powietrza czy chłodnicy powoduje, że silnik nagrzewa się szybciej szczególnie podczas wolnej jazdy np. po mieście, przy większych prędkościach jakoś to nie ma większego znaczenia.
K-J
Silnik: 1.9TDI AGR 90KM MY01
Auto: Octavia, Elegance

MacOSXSafari

Postprzez RomanS 26 gru 2017, o 12:41

No właśnie chciałbym znalezć jakiś "złoty środek" czyli przyspieszyć nagrzewanie oraz opóznić ochłodzenie rozgrzanego silnika ale jednocześnie nie zagotować go podczas jazdy w trasie. Teoretycznie powinien to załatwić termostat ale widzę, że w tych silnikach to trochę wymaga "pomocy" :mrgreen:
Pozdr RomanS
RomanS

WindowsXPFirefox

Postprzez mor215 10 lut 2018, o 21:09

Witam, chcial bym sie podzielic wlasnymi doswiadczeniami otoz jakis czas temu zamowilem sobie w/w oslone gornego grila do s2 niestety dopiero przy montazu zaowazylem ze to mi i tak nic nie da poniewaz gril przynajmiej u mnie jest calkowicie zasloniety poza dwoma malymi otworami :bsilny: wlasnie w miejscach montazowych srub oslony no nic mysle pojezdze i zobacze...po jakis dwoch tygodniach obserwacji stwierdzilem ze nic to nie daje ale spojzalem nizej i coz sie okazalo ze pod zdezakiem sa otwory i wystajaca duza czesc dolu chlodnicy hym pomyslalem tu cie mam nie zastanawiajac sie zamowilem sobie dolna oslone...dzis zamontowalem z samego rana, jezdzilem zalatwiac pare spraw na miescie bo czekala mnie podroz okolo 200km. bylem bardzo ucieszony poniewaz temperatura silnika szybko doszla do 90C i nie bylo problemu na swiatlach (normalnie na swiatlach to temperatura odrazu spadala) mysle sobie nareszcie...lecz jakims cudem przelaczylem na komputrerze temperature oleju po miescie dochodzila do 106C o to mysle cos nie tak chyba.Trasa do 120km/h temperatura wody 90C oleju 115C lecz juz 140Km/h woda dochodzila gdzies do okolo 97C po czym zalaczal sie wentylator ale olej juz dochodzil nawet do 129C i szedl by chyba wyzej ale juz se darowalem i sciagnalem oslone dolna.To tyle co chcial bym dodac jezeli chodzi o oslony na zime.
Pozdrawiam
mor215
Silnik: 2.0TDI BMN 170KM MY10
Auto: Superb2
Przebieg: 0 km

WindowsFirefox

Postprzez niedziela67 10 lut 2018, o 23:48

Według mnie osłona sprawdza się tylko na krótkich odcinkach.Mam cały przód zasłonięty ale jak wiem że czeka mnie trasa a temperatura na zewnątrz oscyluje do -5*C to ściągam dół. Nie ma złotej zasady aby była na stałe.
Przejeżdżając w ruchu miejskim ok 7-9 km temperatura bez osłony ledwo dochodzi do 80*C
Przy zasłonięciu dołu u octavi II fl a pozostawieniu otwartego grilla nie ma problemu z temp.
W berlingo służbowym mam tak samo.
mor215 u ciebie dolna nie ma racji bytu ze względu na całkowite zasłonięcie górnego grilla.
Spot parking zewnętrzny obok Plazy 11.09 od g.20:00
Tylko Speedway - Be Quick or Be Dead
niedziela67
Silnik: 2.0TDI BKD 140KM MY09
Auto: Octavia2 FL Kombi, Elegance
Moc/Moment: 140KM @320Nm
Przebieg: 288500 km
Auto2: Suzuki C50T Boulevard

WindowsChrome

Postprzez RomanS 11 lut 2018, o 17:58

Zasłoniłem w Yeti dól, nic się nie zmieniło jeśli chodzi o czas rozgrzewania silnika, potem zasłoniłem jeszcze górę, i też to w czasie nagrzewania nic nie zmieniło. Dalej potrzebuję 8-9 km jazdy miejskiej aby wskazówka osiągnęła 90 stopni. Oczywiście poprawiło się pod względem szybkości wystudzenia silnika. Oczywiście, silnik dłużej pozostaje w miarę ciepły.
W trasę jeszcze tak obudowany nie jechałem, jeżeli będę to zdejmę górę (po prostu łatwiej się demontuje).
Odkryłem też potrzebę modyfikacji osłony dolnej. Zasłania ona czujnik temperatury zewnętrznej. Jeżdżąc godzinę po mieście w obecnych temperaturach (ok. -3stC) to po jakimś czasie na wskazniku mam wyświetlone +25 stopni. Trochę irytuje. Trzeba będzie osłonę trochę "uszkodzić " w okolicy czujnika :extra:
Pozdr RomanS
RomanS

WindowsXPFirefox

Postprzez włóczykij 11 lut 2018, o 20:45

Przecież zimny silnik działa na małym obiegu, dopóki termostat się nie otworzy chłodnica jest wyłączona, więc po co ją zasłaniać?
włóczykij
Silnik: 1.0 TSI CHZC 110KM MY18
Auto: Fabia
Moc/Moment: 110KM @200Nm
Przebieg: 0 km

LinuxChrome

Postprzez RomanS 11 lut 2018, o 21:55

Ja akurat na początku podejrzewałem, że coś z termostatem jest nie halo. Poprzednie doświadczenia z dieslem (2,5 TDI V6) mam takie, że 90 st osiągał po 4-5 km miejskiej jazdy przy 20 st mrozu. Widać duży silnik nagrzewa się szybciej. Drugie auto to benzyna 1,8T więc te 90 st jest po 2 km.
W Yeti potrzeba 8-9 km. Nagrzewa się do 90 st. gdy go postawię bez osłon to po powrocie do auta za ok. pół godziny wskazówka temp. leży na dole wskaznika i nagrzewam go od nowa. Z osłonami po 2-3 godzinach wskazówka jeszcze coś tam pokazuje. Silnik szybciej ma ciepło a ja mam szybciej ciepło w kabinie.
Poza tym dolna osłona chyba zostanie na stałe. Yeti przed liftem ma takie kratki w zderzaku, że przeleci przez nie kamień wielkości pięści. Widzę, że mam ślady na chłodnicy klimy, nie chciałbym jej za często wymieniać. Alternatywa taka, że dorobię jakąś siatkę, kratkę czy sito :mrgreen:
Zastanawiam się jeszcze czy by nie dało się zamontować w układzie grzałek, tak jak były w silnikach 1,9 TDI
Pozdr RomanS
RomanS

WindowsXPFirefox

Poprzednia strona

Powrót do Yeti