Problemy z logowaniem ? Czytaj to !

Głośna praca zawieszenia, stuki.

forum użytkowników modelu Skoda CitiGo

Moderatorzy: lec, Sosna

Odp: Głośna praca zawieszenia, stuki.

Postprzez Lob3 2 wrz 2015, o 13:36

Nie pamiętam w chwili obecnej rozmiaru opon i stalowych felg, w każdym razie są to felgi i opony, na których wyjechałem z salonu.
Lob3
Silnik: 1.0 CHYA 60KM MY12
Auto: Citigo
Moc/Moment: 44KM @0Nm
Przebieg: 24000 km

Windows7Chrome

Postprzez Lob3 2 wrz 2015, o 19:00

Aktualizuję info dot. opon i felg: oryginalne opony 165/70 R-14. Na takich oponach i felgach /stalowych/ wyjechałem z salonu.
Lob3
Silnik: 1.0 CHYA 60KM MY12
Moc/Moment: 44KM @0Nm
Przebieg: 24000 km

Windows7Chrome

Postprzez Cendra 18 wrz 2015, o 15:34

Lob3, Jak sytuacja u Ciebie?
Ja czekałem 1,5 tyg na to, żeby odstawić auto do ASO.
Odstawiłem auto na cały dzień na... pomiary geometrii :roll: Geometii, która była robiona przy okazji wymiany końcówki drążka.
No nic, niby tego wymaga centrala, wyniki przesłane, oczywiście też dane felg (ET, rozmiar, itp). Coś czuję, że chcą mnie spławić ze względu na felgi.
Dziwne to trochę, bo poprzednio magiel był zmieniany jak już miałem te felgi i jeszcze dopytywałem pracownika, czy to ma wpływ, powiedział, że nie ma to wpływu na maglownice.
Inna sprawa, że odebrałem auto z całym "rozgrzebanym" bagażnikiem. Ktoś ewidentnie grzebał i zostawił bałagan. Czuję, że taktują mnie jak intruza, ale to już przeginka.
Skoda Citigo 3D Ambition 60KM + LPG '12
Obrazek
Obrazek
Cendra
Silnik: 1.0 CHYA 60KM MY13
Auto: Citigo, Ambition
Moc/Moment: 60KM @95Nm
Przebieg: 0 km

Windows7Firefox

Postprzez zerpo 2 gru 2017, o 18:31

Odgrzeję trochę kotleta.
Od jakiegoś czasu słyszę w moim Citku głuche, ale niezbyt głośne stuki na nierównościach, o dziwo zależy jakich, czasem na większych jakby wcale, a na mniejszych głośniej. Byłem u dwóch mechaników, jeden wymienił łączniki stabilizatora, bo już się trochę ruszały. Poza tym opinia, że z zawieszeniem jest wszystko OK, chociaż stuk nadal słychać.
Podejrzewałem już coś poza zawieszeniem - rura wlotu powietrza z puszką filtra połączona jest trochę luźno - taśmą izolacyjną spowodowałem, że się nie ruszają (nie było to źródłem stuków). Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego lekko się ruszał (wepchnąłem trochę taśmy w dolne mocowanie, bo tam był luz), ale to nie zniwelowało stuków. Tutaj ciekawostka - obejma jednego z wężyków zbiorniczka ocierała się o wąż chłodnicy, widać na nim lekkie przetarcie, poprawiłem coś, żeby nie ocierało.

Teraz podejrzewam mocowania amortyzatorów, tzn. tak zwane poduszki amortyzatorów. Jak podnoszę na lewarku auto, to pod maską widać, jak amortyzator zjeżdża w dół, może filmik pokażę:
Filmik
Nie jestem pewien, czy tam powinien być taki ruch możliwy, czy to jest normalne? Nie znam się tak dobrze, może ktoś coś wie więcej w temacie... Z góry dziękuję!
PS. Auto właśnie dziś skończyło 5 lat, ma na liczniku ciut ponad 104 tys. km.
zerpo
Silnik: 1.0 CHYB 75KM MY13
Moc/Moment: 75KM @0Nm
Przebieg: 98000 km

Windows7Chrome

Postprzez benha 2 gru 2017, o 19:12

Wydaje mi się że tam nie powinno być jakiegokolwiek ruchu góra dół. Pod tym jest łożysko które umożliwia lekkie i płynn skręcanie kołami, nie wyobrażam sobie jak to łożysko miałoby umożliwiać kręcenie amortyzatorem i ruszaniem się całości góra dół. Jeśli ściągniesz tą osłonę, gdy auto będzie na ziemi trzymając za to mocowanie, pobujasz albo jakiś pomocnik pobuja autem tak żeby ten amor za który trzymasz się pościskał i porozciągał i poczujesz jakieś delikatne nawet puknięcia na tym mocowaniu to raczej na pewno jest do wymiany. Tak samo jeśli będziesz trzymać za to mocowanie i ktoś pokręci kierownicą do oporu w lewo i prawo iii podczas tego ruchu poczujesz jakieś wibracje/puknięcia itp to łożysko w mocowaniu jest już rozsypane czyli też wymiana
benha
Silnik: 1.0 CHYA 60KM MY17
Moc/Moment: 60KM @90Nm
Przebieg: 10000 km

WindowsChrome

Postprzez zerpo 2 gru 2017, o 20:42

Dziękuję za wskazówki, postaram się przetestować tak jak piszesz przy najbliższej okazji.
Przed chwilą udało mi się jeszcze nagrać jeden mały ciekawy filmik, podczas jazdy. Włożyłem telefon pod maskę i włączyłem nagrywanie. Uważam, że jest to całkiem ciekawe, zobaczyć pracę mocowania amortyzatora w akcji.
FILM
w 1:14 słychać jeden ze stuków
zerpo

Windows7Chrome

Postprzez Kucharp 6 gru 2017, o 18:14

Mam tak samo auto ma 1.5 roku 4 razy w serwisie Autowimar i dalej stuka. Wymienili drążek kierowniczy tak na odczenego. Zaczynam tracic cierpliwość. Zauważyłem ze gdy wezmą auto na podnośnik czyli koła zwisają to pózniej klka dni jest cicho.
A stukało od samego poczatku na małych dołkach "tarka".
Czy ktoś tak miał i sie z tym uporał.
Kucharp

LinuxChrome

Postprzez zerpo 6 gru 2017, o 21:26

U mnie przyglądałem się amortyzatorom i chyba to nie one stukają. Próbowałem to sprawdzić jak sugerował benha, ale nie dopatrzyłem się niczego.
Za to przyjrzałem się poduszce silnika (od strony pasażera) i wygląda na to, że jest poważnie zużyta. W sobotę wymieniam, zobaczymy, czy pomoże na stuki.
To, że jest zużyta zauważyłem dopiero jak zrobiłem jej zdjęcie po zdjęciu nadkola prawego. Dopiero dwa dni później przypatrzyłem się zdjęciu i zauważyłem pęknięcia i zerwanie górnej części.
Zrobiłem też mały filmik

nowa, zdrowa poduszka wygląda tak (różnica chyba jest wyraźna):

Jeszcze jedno, zauważyłem, że na zimnym silniku (trudno powiedzieć do jakiego momentu rozgrzania) wydaje on przy lekkim dodaniu gazu taki jakby pisk połączony z buczeniem (trochę jakby pisk hamulców przy hamowaniu). Słychać to wyraźnie na powyższym filmiku zaraz po zgaszeniu w 2:36 (i nie chodzi mi o wysoki pisk przepustnicy). Ktoś wie, co to może być? Z racji tego, że dźwięk pojawia się także zaraz po zatrzymaniu się silnika wydaje mi się, że nie jest to wina którejś z wirujących części... Chyba.
zerpo

Windows7Chrome

Postprzez Kucharp 6 gru 2017, o 22:24

W moim stuki są głównie po lewej stronie. W serwisie zamieniali stronami amortyzatory i bez zmian dalej stuka.
Kucharp

LinuxChrome

Postprzez roykssop 7 gru 2017, o 14:04

zerpo napisał(a):Jeszcze jedno, zauważyłem, że na zimnym silniku (trudno powiedzieć do jakiego momentu rozgrzania) wydaje on przy lekkim dodaniu gazu taki jakby pisk połączony z buczeniem (trochę jakby pisk hamulców przy hamowaniu). Słychać to wyraźnie na powyższym filmiku zaraz po zgaszeniu w 2:36 (i nie chodzi mi o wysoki pisk przepustnicy). Ktoś wie, co to może być? Z racji tego, że dźwięk pojawia się także zaraz po zatrzymaniu się silnika wydaje mi się, że nie jest to wina którejś z wirujących części... Chyba.

Ten pisk pochodzi z bloku ABS i nim się nie przejmuj. Pojawia się też zaraz po odryglowaniu i otwarciu drzwi kierowcy.
roykssop
Silnik: 1.0 CHYB 75KM MY12
Auto: Citigo, Elegance
Przebieg: 95000 km

WindowsChrome

Postprzez zerpo 7 gru 2017, o 14:29

roykssop napisał(a):Ten pisk pochodzi z bloku ABS i nim się nie przejmuj. Pojawia się też zaraz po odryglowaniu i otwarciu drzwi kierowcy.

Wydaje mi się (chyba), że tego dźwięku nie słyszałem do tej pory. Przy otwarciu drzwi po odryglowaniu wydaje mi się słyszeć tylko pompę paliwa. Przyjrzę się temu jeszcze. Z ciekawości może wyciągnę bezpiecznik od ABS i zobaczę, czy dźwięk zniknie. Dziękuję za sugestie.
zerpo

Windows7Chrome

Postprzez benha 7 gru 2017, o 17:39

Na moje ten dźwięk to może być uchodzące ciśnienie z cylindra przy delikatnie uchylonym zaworze, powietrze będzie wpadać w jakieś zawirowanie i gwiżdże albo coś wpada w mały rezonans i wydaje taki dźwięk. Albo jakieś podciśnienie schodzi z jakiegoś elementu.
benha
Silnik: 1.0 CHYA 60KM MY17
Moc/Moment: 60KM @90Nm
Przebieg: 10000 km

WindowsChrome

Postprzez zerpo 9 gru 2017, o 19:45

Wracając do stuków - wymieniłem poduszkę silnika prawą i niestety za dużo nie pomogło (chociaż mam wrażenie, że niektóre stuki stały się cichsze... wrażenie).
Wracam do teorii, że to gumy przy górze amortyzatora, tym bardziej, że skrzypią gdy jest zimno podczas najeżdżania na górki zwalniające... Drążę w wolnej chwili dalej.
zerpo

Windows7Chrome

Postprzez roykssop 11 gru 2017, o 12:45

zerpo napisał(a):tym bardziej, że skrzypią gdy jest zimno podczas najeżdżania na górki zwalniające... Drążę w wolnej chwili dalej.

Znów Ci odpowiem TTTM. TO gumy na stabilizatorze skrzypią.
roykssop
Silnik: 1.0 CHYB 75KM MY12
Auto: Citigo, Elegance
Przebieg: 95000 km

WindowsChrome

Poprzednia strona

Powrót do CitiGo