Problemy z logowaniem ? Czytaj to !

Pocenie się silnika olejem (uszczelka głowicy?)

forum użytkowników modelu Skoda CitiGo

Moderatorzy: lec, Sosna

Pocenie się silnika olejem (uszczelka głowicy?)

Postprzez zerpo 16 gru 2017, o 11:41

Od jakiegoś czasu obserwuję małe pocenie się silnika olejem od frontu, przy czujniku ciśnienia oleju (ktoś mi powiedział, że może to być pocenie się spod gwintu tegoż czujnika). Niedawno spojrzałem na silnik od tyłu (od strony pasażera) i zauważyłem trochę więcej oleju. Podobnie jak otworzyłem pokrywę rozrządu, na zdjęciu zaznaczyłem miejsce w którym widać olej, wygląda na to, że w miejscu uszczelki głowicy niestety. "Wyciek" widać też nad kolektorem ssącym.
Co Wy na to, ktoś miał coś takiego? Czeka mnie rozbiórka silnika i wymiana uszczelki?
Dodam, że nie zauważyłem ubytku wody, ani widocznego ubytku oleju. Auto ma 5 lat i 105 tys. km. Jestem pierwszym właścicielem, nie katuję, bardzo rzadko kręcę w okolice 4 tys. obrotów (a powyżej to już w ogóle raz na 2 miesiące :) ).

Obrazek
Obrazek

Poniżej pod pokrywą rozrządu. Nie ma tego na zdjęciu już, ale gdy spojrzeć głębiej, to widać,drobne ślady ściekającego oleju w dół.
Obrazek

Poniżej widok od przedu silnika.
Obrazek
zerpo
Silnik: 1.0 CHYB 75KM MY13
Auto: Citigo, Ambition
Moc/Moment: 75KM @0Nm
Przebieg: 98000 km

Windows7Chrome

Odp: Pocenie się silnika olejem (uszczelka głowicy?)

Postprzez benha 31 gru 2017, o 10:06

Może też być tak że leje olej spod pokrywy zaworów i spływając w dół trafia na uskok z połączenia głowicy z blokiem i się rozpływa na boki a nie dalej w dół. Bym w ciemno wymienił uszczelkę pokrywy zaworów. Jeśli chcesz być pewny co do miejsca wycieku to wymyj silnik, przejedź się z 10km i szukaj wycieku, może to być dosłownie punktowy wyciek który się po prostu rozpływa na boki.
benha
Silnik: 1.0 CHYA 60KM MY17
Moc/Moment: 60KM @90Nm
Przebieg: 10000 km

WindowsChrome

Odp: Pocenie się silnika olejem (uszczelka głowicy?)

Postprzez zerpo 8 sty 2018, o 19:35

Byłem dziś u mechanika i pooglądaliśmy sobie dokładnie. Wygląda na to, że poci się z uszczelniacza ("simeringa") wału korbowego. Pasek, pęd powietrza itp. prawdopodobnie rozdmuchały olej po silniku. Za tydzień wymiana, przy okazji wymiana rozrządu (stwierdziliśmy, że pomimo zaleceń producenta =240tys. km kontrola, zmienimy po moim przebiegu 106tys i 5 lat, skoro i tak trzeba do tej operacji ściągać rozrząd, lepiej dmuchać na zimne, bo nie wiadomo nigdy). Zdam relację po wymianie.
zerpo
Silnik: 1.0 CHYB 75KM MY13
Moc/Moment: 75KM @0Nm
Przebieg: 98000 km

Windows7Chrome

Powrót do CitiGo