ROOMSTER 1.9 TDI WEBASTO

forum użytkowników modelu Roomster, Praktik i pochodnych

Moderatorzy: lec, Sosna

ROOMSTER 1.9 TDI WEBASTO

Postprzez lbebenek 20 wrz 2009, o 20:51

Witam. To mój pierwszy post w życiu na tym forum i proszę o wyrozumiałość. Mianowicie odbieram romka w listopadzie i zastanawia mnie jak wygląda sprawa instalacji webasto w tym aucie. Dodam że chciałbym zrobić to sam. Jeśli ktoś ma jakieś informacje na ten temat to proszę się podzielić. Mile widziane zdjęcia ,opisy , porady a nawet jakieś instrukcje. Zastanawia mnie też czy montując webasto np. Z vw sterowane po can czy moduł komfortu będzie nim sterował. Dowiedziałem się też że romek ma element grzejny elektryczny i czy ta funkcja działa na postoju czy nie. W etk 7 pisze że jest to element ogrzewania postojowego więc według mnie powinien działać na wyłączonym silniku. Z góry dziękuję za pomoc i może ten post komuś się przyda. Pozdrawiam.
lbebenek
Silnik: 1.9TDI BSW 105KM MY10
Auto: Roomster, Style Premia Van
Moc/Moment: 0KM @0Nm

MobileOpera

Odp: ROOMSTER 1.9 TDI WEBASTO

Postprzez lec 20 wrz 2009, o 21:35

tzcw to webasto dziala niezaleznie od elektroniki samochodu, ma wlasny sterownik a podlaczasz sie tylko w instalacje zasilania paliwem oraz w układ wydechodowy.
MotoHID.pl - kompleksowe oswietlenie led w grupie VAG
lec
wredny admin
wredny admin
Silnik: 1.0 CHYB 75KM MY15
Auto: Citigo
Auto2: Fabia3 1.2 90KM CC

WindowsVistaAvantBrowser

Postprzez lbebenek 20 wrz 2009, o 21:54

lec napisał(a):tzcw to webasto dziala niezaleznie od elektroniki samochodu, ma wlasny sterownik a podlaczasz sie tylko w instalacje zasilania paliwem oraz w układ wydechodowy.

Ok dzięki za pierwszą odpowiedź. Zasadę działania znam. I tutaj np. Nasuwa się pytanie np. Jaki pin , kabel który uruchomi climatronic itd. O takie informacje mi chodzi. Krótko mówiąc chodzi mi o bardziej szczegółowe informacje.

Dziękuję za zainteresowanie moim postem.
lbebenek

WindowsXPMSIE7

Postprzez lec 20 wrz 2009, o 21:58

nie bardzo rozumiem co ma z tym wspolnego klimatronic ?

a co do pinow itp to tez nie ma to jednoznacznej odpowiedzi - są różni producenti tych rozwiązań i w kazdym pewnie bedzie inaczej, a wszystko sie programuje dołączonym pilotem.
lec
wredny admin
wredny admin

WindowsVistaAvantBrowser

Postprzez lbebenek 21 wrz 2009, o 21:42

Ok widzę że temat trochę mało popularny w tym aucie. A czy ktoś może coś powiedzieć na temat tego elementu elektrycznego grzejnego? Czy autko potrafi grzać na postoju bez odpalonego silnika? Jeszcze jedno który kabelek lub jak spowodawać aby climatronic załączył się przy zamkniętym , zgaszonym aucie np przez podanie +12. Jeśli ktoś posiada jakieś fotki zamontowanego pieca to bardzo proszę o wrzutę. Pozdrawiam.
lbebenek

WindowsXPMSIE7

Postprzez Bialy 21 wrz 2009, o 22:37

Klimatyzacja do działania wymaga działającego silnika! Przynajmniej w większości samochodów. Więc jak chcesz ją uruchomić przy wyłączonym silniku :?: :shock: :mrgreen:
Bialy
Bialy
Silnik: 1.9TDI BSW 105KM MY09
Auto: Roomster, Style
Moc/Moment: 105KM @0Nm

WindowsXPMSIE7

Postprzez Bialy 21 wrz 2009, o 22:40

Dodatkowy element grzejny służy chyba do tego aby silniczek (o ile się nie mylę występuje tylko w dieselku) gdy jest chłodno szybciej złapał temperaturę.
Bialy
Bialy
Silnik: 1.9TDI BSW 105KM MY09
Auto: Roomster, Style
Moc/Moment: 105KM @0Nm

WindowsXPMSIE7

Postprzez lec 22 wrz 2009, o 02:08

tak, służy rowniez na dogrzewania silnika - programujesz to sobie w sterowniku webasto..... ale co ma do tego klimatronic - ponawiam pytanie.... ?

+ jw - klima zeby dzialala musi miec włączony komresor, a ten napędzany jest przez rozrząd, a wiec silnik musi pracowac. Natomiast grzanie tez nie ma sensu, bo dmuchac bedzie ale jak silnik nie pracuje to nie ma temperatury która można byc do kabiny wtłoczyc - ergo bedzie dmuchal powietrzem z zewnątrz :idea:
lec
wredny admin
wredny admin

WindowsVistaAvantBrowser

Postprzez tmw 22 wrz 2009, o 07:28

Witam,

Z tego co ja wiem to w przypadku ogrzewania mokrego w ktorym ogrzewany jest plyn chlodzacy jest jakies sterowanie wentylatorem. Chodzi o to, ze poprzez nagrzewnice powietrze rozporowadzane jest do kabiny i dzieki temu jest w niej cieplo a co wazniejsze lod/snieg/szron z szyb znika.

Jakos nie widze innej mozliwosci aby Webasto ogrzalo wnetrze (przed uruchomieniem pojazdu - a takie dane sa na www. producenta) bez ingerencji w uklad wentylacji pojazdu - mysle, ze stad bylo pytnie o climatronic.

A jesli chodzi o instalacje to sprowadza sie ona to podania zasilania i wlaczenia w obieg plynu chlodniczego. Jesli chodzi o uklad wydechowy to z tego co wiem Webasto ma swoj wydech wiec nie trzeba sie nigdzie wpinac.
tmw
-member status-
-member status-
Auto: Inny, Inny
Przebieg: 0 km

WindowsXPMSIE7

Postprzez Sosna 22 wrz 2009, o 09:59

lec, nie wiem jak w Roomsterze ale w O2 fabryczne ogrzewanie postojowe jest integrowane z climatroniciem - do jego włączania służy dolny przycisk w środkowym pokrętle (ten pod dorabianym OFFem) i możesz sobie całością sterować nie tylko z pilota ale też z panelu.
Sosna
-member status-
-member status-
Silnik: 2.0TDI BMN 170KM MY07
Auto: Octavia2 RS Kombi
Moc/Moment: 170KM @350Nm
Przebieg: 140000 km
Auto2: SpaceBack Style Plus

WindowsXPMSIE7

Postprzez lec 22 wrz 2009, o 10:43

tmw, czytalem spoefycikacje webasto oferowanego przez Skode w salonach i na 100% wpinany jest wylot w fabryczny uklad wydechowy

tmw, Sosna, aby wymusic nawiew powietrza do srodka wystarczy tylko przekrecic zaplon i wlaczyc wentylaory w ECONO

ale faktycznie jakas integracja z ukladem ogrzewania wnętrza samochodu tam jest. nie mniej skupilem sie na podgrzewaniu silinika samego w sobie dlatego nie rozumialem zwiazku z climatronic'iem
lec
wredny admin
wredny admin

WindowsVistaAvantBrowser

Postprzez lbebenek 22 wrz 2009, o 14:38

lec napisał(a):tmw, czytalem spoefycikacje webasto oferowanego przez Skode w salonach i na 100% wpinany jest wylot w fabryczny uklad wydechowy

tmw, Sosna, aby wymusic nawiew powietrza do srodka wystarczy tylko przekrecic zaplon i wlaczyc wentylaory w ECONO

ale faktycznie jakas integracja z ukladem ogrzewania wnętrza samochodu tam jest. nie mniej skupilem sie na podgrzewaniu silinika samego w sobie dlatego nie rozumialem zwiazku z climatronic'iem

No i widzę że wątek zaczyna iśc w dobrą stronę. Chodzi o to że montując webasto mamy dwa ich rodzaje. Sterowane po CAN i zwykłym +12. Te pracujące po CAN to już nie takie proste dla zwykłego mjsterkowicza. A zaś te drugie to bardzo proste urządzenie. I teraz mamy zainstalowany piec i dalej co następuje:
- urządzenie się załącza lub pilotem , zegarem itp. i grzeje nam blok silnika a konkretnie mały obieg wodny do określonej temperatury ( mówię o webasto mokrym). Po otrzymaniu tej temperatury webasto załącza climatronic. I o to mi chodzi gdzie podać +12 w wiązkę AUTA żeby climatronic się odpalił i ' zasssał " ciepło do środka. I tutaj pojawia się muj problem. GDZIE?

Co do wydechu to cenna informacja ale raczej będę wypuszczał wydech pod autem albo standardowo w okolice przedniego koła.

Dalej nikt nie opisał nic na temat elementu grzewczego firmy PTC umiejscowionego nad nagrzewnicą wodną w tym aucie. Ma ona moc 1,3 KW. I tutaj też kolejne pytanie. Może da się jakoś odpalić climatronic nie posiadając wtedy webasto czyli podaniem +12V np. z radiolini i wtedy otrzymamy ogrzewanie postojowe w wersji elektrycznej. Wypadało by tu ewentualnie dorobić bardzo prosty układ kontroli akumulatora , raptem 50 PLN i gotowe.

Zapraszam do dyskusji i analizy tematu
lbebenek

WindowsXPMSIE7

Postprzez lbebenek 23 gru 2009, o 23:52

Więc wszystko jasne.

Co do dogrzewacza elektrycznego w moim 1.9 TDI jest obecny w postaci nagrzewnicy elektrycznej firmy PTC.

układ jest sterowany ze sterownika silnika.
Do działania pobiera parametry :
-obciażenie alternatora
-temperaturę zewnętrzną
- temperaturę płynu chłodzacego.

Posiada dwa obwody grzewcze. Mały i duży.

Mały jest zabezpieczony bezpiecznikiem 30A a duży az 60A.

W Listwie przekaźnikowej wyzwalany jest z dwuch przekażników nr 7 oraz 8 (środek panelu przekaźników nad bordnetz).

nie wiem tylko jakie wartości tych w/w trzech parametrów musza być spełnione aby dogrzewacz sie uruchomił.

Pozdrawiam.
lbebenek

WindowsXPMSIE

Postprzez lbebenek 24 gru 2009, o 00:19

Dla mocno zainteresowanych tematem informuje po co mi te wszystkie dane.

Normalnie działa to tak że piec grzeje wodę w małym obiegu silnika i podawany jest impuls na climatronic który ma za zadanie odpalenie dmuchawy i tłoczenie ciepłego powietrza do środka auta.

Dlatego mogło wystąpić nieporozumienie po co mi sterowac klimatronikiem. Klimatronikiem tak ale nie kompresorem lkimy.

Zauważmy że jak mamy włączony econ wystarczy podac 12V po kluczu (przekręcenie stacyjki ) i juz nam dmuchawa wieje do środka.

Kolejnym etapem jaki mam w planie wdrozyc to wpięcie się pod przekaźnik np. małego obiegu grzewczego
ptc i uruchomienie climatronica co powinno nam dać elektryczne webasto.

JEdynym problemem jest prąd. Czy aby nie wyładuje sie akumulator ?? Tego jeszcze nie wiem.

Jak na razie wszystko idzie w dobrą stronę i mam nadzieje że za niedługo coś juz będzie wiadomo.
lbebenek

WindowsXPMSIE

Postprzez mati1978 27 gru 2009, o 20:52

lbebenek poczytałem sobie troszkę o tym wszystkim i dla mnie to wszystko jest czarna magia i na pewno brakło by mi odwagi aby grzebać się z czymś takim w swoim Roomku. Ale co do akumulatora to miałbym pewne obawy czy dał by radę to pociągnąć ogrzewanie elektryczne. Bo tylko tyle Ci podpowiem że w Audi A6 webasto które jest spalinowe posiada osobny akumulator w bagażniku służący tylko do uruchamiania całego ustrojstwa i wcale nie jest on taki malutki bo ma 64 Ah
mati1978
Silnik: 1.8 TSI CJSA MY14
Auto: Octavia 3 Kombi, Elegance
Moc/Moment: 180KM
Przebieg: 0 km
Auto2: Superb2;Fabia2;Fabia1

WindowsXPFirefox

Następna strona

Powrót do Roomster