YETI kupić nie kupić?

Kupujemy Skodę, nową / używaną... doradztwo i omawianie ofert

Moderatorzy: Sigma_74, lec

YETI kupić nie kupić?

Postprzez Ojgen 8 maja 2019, o 11:43

Czołem załoga. Temat jest taki. Mam możliwość kupna Skody YETI 2.0 CR 140KM (zrobiony soft na 180) wyposażenie Ambition, 4x4, 2010 r. Auto kupiłbym od pierwszego właściciela który ma je od nowości (osoba z rodziny znam historię pojazdu i od samego początku praktycznie wiem co się z nim działo, wiec żadnym wałków co do przebiegu i bezwypadkowości nie ma, to jest pewne 100%). Samochód ma w tej chwili przejechane 250 000 km. Nie był nigdy malowany itd. Nie było robione nic z rzeczy typu turbo, dwumas/sprzęgło wszystko oryginał. Przy przebiegu 177 000 był robiony rozrząd (pisze z pamięci). Poza tym był wymieniany EGR (chłodnica jakaś tam), do tego drobiazgi w zawieszeniu itp. Wszystko robione w serwisie Skody (są faktury). Ostatnio wymieniony olej w Haldexie. Cena 27 000 (dwa komplety opon, lato na 1/2 sezony zima nówki na stalowych felgach, belki dachowe + bańka 5 l oleju). Brać? Teoretycznie spoko, ale mam świadomość że przy tym przebiegu w najbliższym czasie wsadzę w auto ...? No właśnie, ile? Sprzęgło + dwumas, turbo? wtryski? Opłaca się? Jeśli zainwestuję w naprawy chciałbym nim pojeździć min 5 lat.
ps. Jeździłem tym kilka dni i jest ok. Spalanie w mieście przy delikatnej nodze 7 l.
Ojgen
Silnik: 2.0TDI CR CFHA 140KM MY10
Auto: Yeti 4x4, Ambition 4x4
Moc/Moment: 180KM @0Nm
Przebieg: 256000 km

WindowsChrome

Odp: YETI kupić nie kupić?

Postprzez żółwik 8 maja 2019, o 16:27

to co wymieniłeś około 5 tys dopisałbym jeszcze DPF chyba że już " pagibł "
jak będziesz miał szczęście to jeszcze polata bez remontu
żółwik
Silnik: 2.0 TDI CFHC 140KM MY13
Auto2: touran 1,9 DSG

Windows7Firefox

Re: YETI kupić nie kupić?

Postprzez Avatar 8 maja 2019, o 17:20

Powiem tak, kupisz z dużo niższym przebiegiem niż u jakiegokolwiek handlarza który teoretycznie ma 100/150000 nalatane :)

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
Auto: Octavia 3 FL, Style
Moc/Moment: 0KM @0Nm
Przebieg: 0 km

WindowsXPChrome

Postprzez Ojgen 8 maja 2019, o 17:49

żółwik napisał(a):to co wymieniłeś około 5 tys dopisałbym jeszcze DPF chyba że już " pagibł "
jak będziesz miał szczęście to jeszcze polata bez remontu

Żółwik, 5k? Za co to liczysz za turbo, dwumasę+sprzęgło i wtryski? Czy za DPF?
Napiszcie orientacyjne ceny z wymianą:
- turbo
- dwumasa + sprzęgło
- wtryski
- dpf
A jak cena wyjściowa (27 k)?
Opłaca się wkładać w to auto 5-10 k? Ile po takim doinwestowaniu mogę liczyć, że polata? Drugie 250 k?
Zastanawiam się nad kupnem bo jak włożę 10k to będzie 37k ale auto ze 100% oryginalnym przebiegiem i bezwypadkowe. Dodam, że z tych 250k co ma nalatane to tak 2/3 autostrada bo robiło bardzo często (w weekendy) trasy po 250 km w jedną stronę (tak m/w). Reszta to znowu krótkie odcinki po mieście.
Ojgen

MacOSXSafari

Postprzez RomanS 8 maja 2019, o 20:38

1. Dwumasa wytrzymała 250 000 km ??? Mam ten sam rocznik, pierwsza wymiana dwumasy była na 125000 km,teraz ma przekroczone 200 000 km i juz słychac/czuć. Sprzęgło też mało prawdopodobne. Jakieś kosmiczne przebiegi :mrgreen:
2. Piszesz 3 lata ale też że 250 000 km. Czyli że ponad 80 000 km rocznie. Po mieście? Bo to nie jest krążownik autostradowy :mrgreen: Powyżej 120km/h hałasuje znacznie. Do jeżdżenia po mieście fajny, zwrotny, tylko te wycieczki na wypalanie DPF-a co 200 km :evil: Zauważ jak wtedy szybko opada wskazówka poziomu paliwa :evil:
3. Jeżeli teraz turbina i wtryski są OK to nie musisz z nimi nic robić (kosztów nie ma na razie)
4. jedynym wiarygodnym pomiarem zużycia paliwa to tankowanie pełnego zbiornika, 7 l po mieście to mało, chyba nie dałbym rady tak jezdzić :mrgreen:
5. W każde auto 9 letnie bedziesz musiał włożyć aby jezdzić :extra:
Pozdr RomanS
RomanS
Silnik: 2.0TDI CR CEGA 170KM MY10
Auto: Yeti 4x4, Premia
Auto2: Audi A6 C5 2,5 TDI

WindowsXPFirefox

Postprzez Ojgen 8 maja 2019, o 21:23

RomanS, auto ma 250 000 przebiegu i 9 lat (rocznik 2010) nie 3. Te 7 litrów to wg kompa, faktycznie jakby sprawdzić pewnie by wyszło więcej. No niech jest 8, ale to i tak w mieście nie jest źle. Co do dwumasu i sprzęgła na 100% nie były robione. To, że do 9 letniego auta trzeba „ciągle coś” to zdaję sobie z tego sprawę, chodzi mi o to, ile mogą pochłonąć grube naprawy które są tylko kwestią czasu? Liczę, że max 300 000 trzeba będzie wszystko zrobić (turbo, dwumas+sprzęgło, wtryski) - jaki to koszt? 10 k?
Ojgen

MacOSXSafari

Postprzez RomanS 8 maja 2019, o 22:40

Ojgen, w p.2. pomyliłem się napisałeś, że chcesz używać 5 lat i zrobic 250 000 km a ja napisałęm, że 3 lata. To i tak wychodzi po 50 000 km rocznie. :mrgreen:
Dosyc intensywna eksploatacja. Co do kosztów, to musisz liczyc się z tym,że autu idzie juz "z górki"i poza elementami, które wymieniłes, wez pod uwage takze haldex, tylny most, skrzynie biegów, łozyska, amortyzatory...itp.
Pytanie, czy będziesz montował części oryginalne z ASO, zamienniki, uzywki? Będziesz robił sam, będzie robił kolega "po kosztach", będzie robił warsztat, bedzie robiło ASO?
Jaką chcesz odpowiedz? "Kupuj" czy "nie kupuj"?
Może rzut moneta po prostu, a po 5 latach podliczysz i juz?
Pozdr RomanS
RomanS

WindowsXPFirefox

Postprzez Ojgen 9 maja 2019, o 06:05

RomanS, chciałbym pojeździć nią z 5 lat ale robię rocznie ok. 20 - 25 000. Pytanie było czy te wymiany by ewentualnie wytrzymały drugie 250 000. Jaką odpowiedź chcę uzyskać? Kupiłbym bo ... lub nie kupiłbym bo ... . Ja patrzę na to tak: auto nie jest młode ale w dobrym stanie i pewne, trzeba włożyć ale jest spora szansa na dalsza eksploatację bez bardzo dużych napraw i kosztów. Policzmy 27 000 (auto) + 10 000 (naprawy) daje nam 37 000. Co za to można kupić używanego? Niby coś można ale ile trzeba będzie też włożyć (że o pochodzeniu auta nie wspomnę) ? Nowe odpada bo trzeba mieć minimum 60-70 k a na to mnie obecnie nie stać a nowe za 45-50 000 odpada bo chciałbym coś większego. Zakup tej YETki nie jest wyjściem idealnym, ale z takim budżetem to wiecie jak jest. Jestem raczej zdecydowany na zakup ale chciałem poznać opinie forumowiczów. Zwłaszcza chciałbym prosić o odpowiedź ile te wszystkie główne naprawy mogą orientacyjnie kosztować, czy 10 000 to max czy trzeba liczyć więcej mniej (ile?).
Ojgen

WindowsChrome

Postprzez ROBAL_26 9 maja 2019, o 06:06

RomanS, pomyśl co piszesz bo nie czytasz ze zrozumieniem , auto ma 9lat i przez te 9lat przejechało 250kkm ,kolega po kupnie ma zamiar nim pojeździć 5lat i wówczas auto będzie miało 14lat i odpowiednio wyższy przebieg ,reasumując auto rocznie przez 9 lat pokonywało 27,777km rocznie .
Najlepiej wykonany mod to ten, który jest zrobiony od podstaw przez samego użytkownika auta a nie czyjąś krwawicą , kolegi czy fachowca. :D

Moja O1 4x4 ARL Pierwsza na forum z Bi-xenonem

http://forum.skodaclub.pl/moja-octavia-mk1/octavia-kombi-4x4-by-robal-26-poprawiony-t8985.html

Najszybsza Octavia 4X4 w mieście :-)
ROBAL_26
Silnik: 1.9TDI ARL 150KM MY01
Auto: Octavia Kombi 4x4, Eleg. 4x4
Moc/Moment: 185KM @371Nm
Przebieg: 181000 km
Auto2: VW T5 LONG FL 2011

WindowsFirefox

Postprzez RomanS 9 maja 2019, o 09:36

ROBAL_26, to Ty raczej poczytaj ze zrozumieniem :mrgreen:

Autor napisał, że chce używać auto przez 5 lat oraz czy przeprowadzone ewentualne naprawy zagwarantują mu przejechanie następnych 250 000 km!
Stąd proste wyliczenie,że rocznie planuje po50 000 km. Nie jest moją winą, że teraz pisze o rocznym przebiegu 20-25 kkm.

Samochód to generalnie zawsze jest coś co kosztuje. Nikt tu nikomu nie da gwarancji, że przeprowadzone naprawy o których autor pisze będą jedyne i wystarczające. Ani tym bardziej, że jak włoży w auto 5 lub 10 tys. zł to wystarczy na 5 lat.
To są pytania do wróżki.
Co z tego, że Ty lub ktoś inny powie mu: kupuj, to wystarczy na 5 lat? A jak jeszcze ktoś inny powie: nie kupuj bo to nie wystarczy?
Komu autor uwierzy?
Autor nie potrafi sam podjąć decyzji, oczekuje pomocy, to rozumiem, po to założył ten temat.
Ale nikt trzeźwo myślący nie da mu wyliczenia (i gwarancji) co przez 5 lat będzie musiał przy aucie zrobić i ile to będzie kosztowało.
Może lepiej byłoby udać się do zaufanego warsztatu/mechanika, który wyda jakąś opinię na podstawie oględzin/ pomiarów/badań?
Z tym, że to i tak będzie opinia o stanie obecnym,bez żadnych gwarancji co będzie się działo i kosztowało przez następnych 5 lat :extra:
Sam kupowałem Yeti 2010 jako 7 latka, badałem go dość dokładnie a potem i tak wychodziły sprawy których się nie spodziewałem. I kosztowały.
Pozdr RomanS
RomanS

WindowsXPFirefox

Postprzez Ojgen 9 maja 2019, o 10:00

W sumie RomanS masz rację, nikt gwarancji nie da. I ja też tego nie oczekuję, raczej liczę na podzielenie się własnym doświadczeniem pt. "u mnie dwumas po wymianie wytrzymał tyle i tyle itd. (Ty to akurat zrobiłeś - dzięki). Chodzi mi o ogólne wyrobienie sobie pojęcia czy kupno tego samochodu ma jakiekolwiek uzasadnienie jeśli dysponuję budżetem max. 35-40 000. Decyzję podejmę sam, a właściwie już podjąłem, że biorę bo i tak nic konkretnego w temacie kosztów się nie dowiedziałem. Zakładam, że jak przeznaczę 10k na ewentualne naprawy to powinno wystarczyć i auto będzie ogólnie sprawne i będzie można w miarę na nim polegać a nie bać się pojechać 500 km bo nie wiadomo co w nim siedzi. Mam też świadomość, że w aucie 9 letnim z przebiegiem 250 000 będę "ciągle coś miał" ale oczekuje, ze będą to raczej rzeczy typu eksploatacyjnego i jakieś drobniejsze usterki. Do zakupu przekonuje mnie fakt, że auto jest 100% pewne pod względem pochodzenia i przeszłości oraz, że było dbane, nie było katowane itd. Tak jak napisałem, znam dobrze właściciela i praktycznie samochód "mam na widoku" od nowości. Gdzie kupie lepsze używane? A że nie jest to nówka to wiem i wiem co się z tym wiążę. Ale używka też używce nie równa a ta wydaje mi się warta zainteresowania jeśli w ogóle brać pod uwagę 9 letnie auto. Ja z racji budżetu nie mam za bardzo wyjścia, tym bardziej, że chciałbym coś w tym typie bo mi się tym dobrze jeździ, podoba mi się i ogólnie spełnia moje oczekiwania co do samochodu.
Ojgen

WindowsChrome

Postprzez Ojgen 9 maja 2019, o 10:16

RomanS napisał(a):Sam kupowałem Yeti 2010 jako 7 latka, badałem go dość dokładnie a potem i tak wychodziły sprawy których się nie spodziewałem. I kosztowały.

Możesz napisać co robiłeś z większych rzeczy i jakie były m/w orientacyjne koszta?
Jaki masz teraz przebieg i jak oceniasz, ile jeszcze będziesz to YETI trzymał?
Ojgen

WindowsChrome

Postprzez RomanS 9 maja 2019, o 13:09

Ojgen, tak właściwie to na razie były rzeczy raczej 'średnie". Pierwszym właścicielem była firma, auto wymagało trochę dopieszczenia i uzupełnień.
Na początek przeszedłem procedurę "odciężarowienia" auta (pozbycie się kratki, zmiany w papierach).
Powymieniałem niektóre osłony plastikowe podwozia, bo cześc była popekana. Klocki hamulcowe tył, powinny w zasadzie i tarcze iśc do wymiany ale zaskoczył mnie fakt, ze tarczy nie wyciagnę bez demontazu jarzma, do tego muszę mieć klucz, nie miałem. Teraz przy nowych klockach (i rozruszanych i przesmarowanych trzpieniach prowadzących zacisk) ślady na tarczach są czyste, nie chce mi się drugi raz tego ruszać. A z powodu grubości tarcz jeszcze nie musze :mrgreen:
Wymiana dyszy spryskiwacza lampy lewej(był uszkodzony). Wymiana filtra i oleju w haldexie i tylnym moście. Sprawdzenie poziomu oleju w skrzyni biegów i kątowej. Tu mam (na ich łączeniu) slady oleju. Postanowiłem wymiane uszczelniaczy połączyć z wymianą dwumasy i sprzęgła (jak je dojadę) z powodu pracochłonności.
Wymiana opon letnich na rozmiar 215/60 R17 a zimowych na 215/65R16. Pisałem o tym w innym wątku, nikogo nie zmuszam, mnie troche przyjemniej się jezdzi :mrgreen:
Wymieniłem wiazkę elektryczna drzwi kierowcy, stara miała tyle popekanych kabli , że tylne drzwi wcale nie działały, ani zamek ani szyby czy głośniki.
Wymieniłem silniczek wycieraczki tylnej- był zatarty i skorodowany.
Naklejenie folii na tylne drzwi, montaż chlapaczy.
Jeden łącznik stabilizatora przedniego był wytłuczony- wymieniłem.
Uruchomienie syreny alarmu, przegniły przewody przy syrenie.
Co mnie czeka? Poprawki zabezpieczenia antykorozyjnego (progi). Wymiana jednej trąbki sygnału dzwiekowego, uruchomienie nawigacji w Columbusie, obecnie widzi zero satelitów, pachnie uszkodzoną anteną.

To tak mniej więcej, z pamięci. Co do kosztów to trudne pytanie. Były rozłożone w czasie, większość prac robię sam, więc tez nie liczę. Części oczywiście kupuje :mrgreen:
Dla jasności: dwumasę i sprzęgło wymieniał poprzedni właściciel (firma), wiem o tym z dokumentacji serwisowej ASO. Wymieniono też jeden raz olej w haldexie.

Przebieg obecny 202000km, na razie sądzę, że ze 2-3 lata pojeżdżę. jak nie sam to ktoś z rodziny.
Pozdr RomanS
RomanS

WindowsXPFirefox

Postprzez Ojgen 9 maja 2019, o 13:24

RomanS, dzięki za info. Faktycznie (odpukać) na razie robiłeś same mniejsze rzeczy. W "mojej" też było sporo takich podobnych napraw robionych, jest cały stos (ze 20 szt) faktur z ASO, obecny właściciel nic nie robił poza ASO (nawet olej tam wymieniał). No nic. Biorę. Dychę szykuję na ewentualne naprawy i tych "grubszych" rzeczy i tyle.
Ojgen

WindowsChrome

Postprzez Ojgen 11 maja 2019, o 06:00

Temat do zamknięcia. Yeti od jutra zamieszka w moim garażu.
Ojgen

MacOSXSafari

Następna strona

Powrót do Kupujemy Skodę