Zakup używanej Octavii III TSI 1.4 140KM

Kupujemy Skodę, nową / używaną... doradztwo i omawianie ofert

Moderatorzy: Sigma_74, lec

Zakup używanej Octavii III TSI 1.4 140KM

Postprzez sbronko 25 lis 2017, o 23:16

Cześć!
Jestem tutaj bardzo nowy i (jeszcze) nie jestem w posiadaniu żadnej Skody. Zarejestrowałem się, żeby poradzić się Was w sprawie kupna auta, a potem prawdopodobnie zostanę jako posiadacz :)
Jeżdżę z rodziną teraz 15-letnim Peugeotem 307 kombi, chcemy go zmienić na coś nowszego i padło na Octavię III w wersji liftback. Jest duża, wygodna, rodzinna, oszczędna i jednocześnie mocna. W teorii przynajmniej :)

Mam na oku dwa auta.

Auto 1 - 3,5 letnia, mały przebieg (ok 23tys). Podejrzanie mały, ale przeglądałem papiery - różne naklejki pod maską z serwisów z datami, wpisy w książce, rachunki z przeglądów - wygląda na wiarygodny. Kupiona w Polskim salonie, serwisowana, ma jeszcze pół roku gwarancji.
Cena niecałe 55 tys. zł.(na umowę z osobą prywatną)
Oglądałem ją, jeździłem nią chwilę i fajne auto, ale mam 2 wątpliwości:

Po pierwsze auto przy zapalaniu na zimnym silniku wydało z siebie dziwny świst. Jak silnik się rozgrzał, to nie był on już taki wyraźny, ale podobny dźwięk wychwyciłem też za każdym przyciśnięciem gazu na luzie - świst słychać w momencie gdy obroty opadały do ok. 1000.
Było to coś podobnego do tego:
https://www.youtube.com/watch?v=510H26IMu08
albo tego:
https://www.youtube.com/watch?v=-8luwsLjqik

Co to może być? Na jednym zagranicznym forum znalazłem, że niektórzy tak mają od nowości, że to niby normalne. Ktoś inny napisał, że dźwięk zniknął po naprawie "a/c compressor". Czy to poważny problem, dyskwalifikuje zakup?

Po drugie spalanie. Nie mam w swoim aucie komputera, nie wiem jak traktować wskazania komputera na krótkiej trasie - pomóżcie. Przejechałem się po mieście ok 7km. Od świateł do świateł, kilka razy stałem na czerwonym, jechałem spokojnie i raczej powoli - 50-70km/h. Zupełnie bez korków. Spalanie z tego odcinka na komputerze - od uruchomienia - wyniosło 12l/100km...
Podczas jazdy obserwowałem sobie spalanie chwilowe, potrafiło dojść do 36l/100km. Na 3 biegu przy delikatnym przyspieszaniu skakało ponad 24l/100. Dopiero na wyższych biegach pojawiały się przyjemniejsze wartości 7-8l/100
To jest normalne? I co ważniejsze, czy te dane są prawdziwe?
Martwię się tym, bo drogę do pracy mam krótką, ok właśnie 7km i na takim odcinku będzie codziennie auto używane.
Przeglądałem sobie w komputerze auta statystyki i spalanie długoterminowe ma ok 6-7l/100km, czyli całkiem OK.

Auto nr 2 - 4 letnia octavia z większym przebiegiem - 60 tys i resztką gwarancji - do stycznia 2018. Wyposażenie generalnie takie samo, ale skrzynia DSG a nie manual. Cena podobna, 55tys, na fakturę w salonie Skody (czyli mniej o podatek). Też pochodzenie Polskie. Może warto pojechać i ją obejrzeć? DSG to faktycznie nieuchronne wysokie koszty prędzej czy później, jak straszą opinie w sieci? Zawsze mi się automat marzył, ale trochę się go boję...

Przepraszam za przydługi post, dziękuję każdemu, komu się chciało przeczytać :) Będę wdzięczny za każdą radę.
sbronko
Auto: Inny
Moc/Moment: 0KM @0Nm
Przebieg: 0 km

WindowsChrome

Odp: Zakup używanej Octavii III TSI 1.4 140KM

Postprzez pawelll 25 lis 2017, o 23:22

Może się narażę kolegom z forum ale generalnie aktualnie Octavia (zarówno nowa jak i używana) jest stanowczo za droga w stosunku do wartości. Sądzę, że za podane pieniądze kupisz używaną choćby 308 SW czy Focusa kombi.
pawelll
Silnik: 1.4 TSI CHPA MY17
Auto: Octavia 3, Style
Moc/Moment: 0KM @0Nm
Przebieg: 0 km
Auto2: Volvo V70 /Punto 2014

WindowsFirefox

Postprzez llx 26 lis 2017, o 10:29

Co do spalania - na chwilowe nie patrz, bo to normalne, ze przy przyspieszaniu skacze do 30-40 litrow /100.
7 km po miescie i 12/100? Nic dziwnego. W 1,8tsi tez takie mam.
llx
Silnik: 1.8 TSI CJSB 180KM MY18
Auto: Octavia 3 FL Kombi, Style

Windows7Chrome

Postprzez Tomexx 26 lis 2017, o 23:38

Nie ma co patrzeć na spalanie chwilowe, w moim 1.8t wartości rzędu 30l/100 przy przyspieszaniu np na dwójce to nic dziwnego, nawet nie przy gwałtownym dociśnięciu pedału gazu :mrgreen: A co do spalania, przy silnikach zwłaszcza z turbina, zanim sie silnik rozgrzeje, to wartości rzędu 12l/100 na kilku kilometrach w mieście nie powinno aż tak dziwić :extra: . A co do cen aut używanych - mam takie samo zdanie, jak kolega wyżej. 3,5/4 letni, a za ponad miesiąc rocznikowo 4/5 letni powiększony kompakt za ponad 50tysi to cena moim zbyt wygórowana. Dla sprzedającego jest to oczywiście korzystne, bo utrata wartości jest na niskim poziomie, a dla kupującego odwrotnie. W takiej cenie możnaby kupić auto klasy średniej, ale to chyba popularność octavii oraz dobra opinia wywindowały mocno cenę najnowszych generacji. Ja sam bym w tej cenie skłaniał się ku większemu superbowi, bo z całym szacunkiem dla octavii, np 55 tys to za 4letni egzemplarz, w nienajmocniejszej i nienajbogatszej wersji, to trochę dużo :mrgreen:
Tomexx
Silnik: 1.8T AUM 150KM MY08
Auto: Octavia Kombi
Moc/Moment: 150KM @0Nm
Przebieg: 161000 km
Auto2: Toyota Avensis II

Windows7Chrome

Powrót do Kupujemy Skodę