Przycisk start-stop

Podforum użytkowników SKODA SUPERB MK3 (2015+)

Moderatorzy: lec, arturooo3

Przycisk start-stop

Postprzez Dopamina 16 lip 2018, o 17:16

Witam,

Trzeci raz w ciągu 2,5 roku użytkowania Superba mam problem z przyciskiem start stop (nr 3V0 905 217 WHS). Jakimś dziwnym trafem każdy z przycisków zaczynał niedomagać po około 8-9 miesiącach intensywnego użytkowania. Żeby uruchomić lub zgasić auto z czasem potrzebna była coraz większa siła nacisku na przycisk. Za pierwszym i drugim razem serwis wymienił mi je bez zająknięcia. Gdy pytałem czy jest jakiś problem z tymi przyciskami to usłyszałem, że raczej nie i że wymienili ich raptem kilka we wszystkich autach wyposażonych w ten system. Dziś doszło do tego, że musiałem użyć tak dużej siły że kapsel po prostu pękł i na tym jego żywot się zakończył. W serwisie za nowy przycisk zapłaciłem 175PLN :szok2: Montaż nowego zajął mi może 10 min - nie będę opisywał co i jak bo demontaż osłony kolumny kierowniczej w Superbie jest banalny (góra jest na zatrzaskach a dół jest skręcony śrubą torx od spodu i dwoma od czoła kiery). Auto ładnie odpala ale świadom tego, że ten stan rzeczy nie będzie trwał długo rozebrałem uszkodzony przycisk żeby ocenić szanse na reanimację. Ku mojemu zdumieniu okazało się, że konstrukcja przycisku jest zaczerpnięta rodem ze starych dżojstików czy też pilotów - elementem zwierającym nie są micro switche tylko silikonowe gumki przewodzące prąd. W moim przypadku wszystkie 4 gumki przestały przewodzić prąd (multimetr nie pipczy) co świadczy u kosmicznie szybkim zużyciu okładzin przewodzących prąd.

Poniżej wrzucam Wam zdjęcie o który element chodzi (zaznaczone strzałkami)

Zastanawiałem się nad przerobieniem płytki pod 4 micro switche typu tact ale stwierdziłem, że ciężko będzie dobrać przełączniki o odpowiedniej wysokości a poza tym nie byłoby gwarancji, że będzie to działać dlatego zdecydowałem się pójść po najmniejszej linii oporu i do naprawy przycisku użyłem gumek z jakiegoś starego pilota i kleju silikonowego. Przycisk po naprawie działa i czeka na moment gdy nowo zakupiony przestanie poprawnie funkcjonować :-)
Dopamina
Auto: Inny
Moc/Moment: 0KM @0Nm
Przebieg: 0 km

WindowsChrome

Odp: Przycisk start-stop

Postprzez jaca85 25 paź 2019, o 15:45

możesz mi podać instrukcję jak to rozebrałeś? chyba mam podobny problem...
jaca85
Auto: Inny
Moc/Moment: 0KM @0Nm
Przebieg: 0 km

WindowsChrome

Powrót do [3V] Superb MK3