Co i kiedy "pada" ?

Forum użytkowników Skoda Fabia MK3

Moderatorzy: lec, Laurent

Odp: Co i kiedy "pada" ?

Postprzez krecik88 30 maja 2021, o 17:31

Orientujecie się, ile może kosztować taki pełny serwis klimatyzacji w ASO?
krecik88
Silnik: 1.2 TSI CJZC 90KM MY15
Auto: Fabia, Ambition
Moc/Moment: 0KM @0Nm
Przebieg: 140000 km

WindowsChrome

Postprzez AriFabia111 31 maja 2021, o 10:07

Ale po co serwis klimatyzacji? Wystarczy kupić sobie ozonator i 2x w roku wstawić do auta i nic nie trzeba serwisować.
Nie istnieje coś takiego jak nabijanie klimy to niewiedza klientów sprawia, że warsztaty nabijają ale klienta na kasę.
Jeżeli ubywa czynnika tzn. że jest jakaś nieszczelność układu i należy tym się zająć a nie na pale uzupełniać czynnik bo choćby nie wiem co to nie ma fizycznej możliwości żeby ten czynnik ubywał w jakikolwiek sposób, to jest układ zamknięty! Jak komuś zeszło czynnika choćby 5g to trzeba zrobić diagnozę bo coś jest nieszczelne. Kiedy w końcu ludzie to pojmą i przestaną pytać o nabijanie klimy….
AriFabia111
Silnik: 1.2TSI CJZD 110KM MY17
Auto: Fabia3 RS Kombi, Style
Moc/Moment: 144KM @250Nm
Przebieg: 53 km
Auto2: BMW F48, Pug 3008 gen. II

MacOSXSafari

Postprzez czerwony1976 31 maja 2021, o 11:19

Nie zgadzam się z Tobą. Wiesz co to ozonator,ile kosztuje dobry ozonator?Nic nie trzeba serwisować hmmm... A co powiesz choćby o parowniku ,odpływie wody z klimy itp... Tego też nie trzeba sprawdzać inaczej serwisować?Najwięcej grzybów i syfu znajduje się właśnie na parowniku i jego myje się odpowiednią lancą ,środkiem i pod odpowiednim ciśnieniem. Całe te pianki , granaty itp tylko odświeżą na chwile powietrze , podstawa to umyć ten parownik.Ubywanie czynnika .......jest.W klimatyzacji może się zmniejszyć ilość czynnika chłodzącego i jest to normalne. Ale ubytki są niewielkie.Serwis klimatyzacji moim zdaniem to: sprawdzenie ilości czynnika test szczelności, wytworzenie próżni w układzie, wymiana oleju, recykling czynnika chłodniczego i to nie nazwać serwisem?
czerwony1976
Auto: Fabia3, Ambition
Moc/Moment: 75KM @0Nm
Przebieg: 45000 km

WindowsFirefox

Postprzez kubala1986 31 maja 2021, o 21:16

Auto z 2016, kupione od pierwszego właściciela. Przez 4lat nie robił nic z klimą, efekt taki ze z klimy waliło mokra szmatą. Ani ozon, ani granaty, nic nie pomogło, no może trochę ozon ale po kilku dniach wracało. Pomogło mycie parownika w ASO Skody, koszt śmieszny bo 120zł. Dopiero wtedy z nawiewów leciało swierze powietrze. Do tego za 100zł ASO podpielo maszynę i zrobiło przegląd, po 4latach czynnika nie ubylo więc wymieniono tylko olej na nowy w układzie. Gość z ASO mówił że podpinanie co roku jest bez sensu jeżeli klima nie daje niepokojących objawów (nieprawidłowa temperatura z nawiewu, dziwne dźwięki z układu), w innym wypadku raz na 3-4 lata tylko aby wymienić olej i zwarzyc czynnik. Jeżeli co roku komuś ubywa 10-20% albo i więcej czynnika to śmiało dajcie im co roku zarobić zamiast znaleźć nieszczelnosc i ja usunąć.
kubala1986
Silnik: 1.2 TSI CJZC 90KM MY16
Moc/Moment: 90KM @0Nm
Przebieg: 102000 km

LinuxChrome

Postprzez 76arti 31 maja 2021, o 22:30

76arti
Silnik: 1.0 CHYB 75KM MY16
Auto: Fabia3 Kombi, Ambition
Przebieg: 44240 km
Auto2: Octavia 4

WindowsChrome

Postprzez AriFabia111 1 cze 2021, o 11:11

76arti napisał(a):W temacie klimy...
https://warsztat.pl/dzial/102-klimatyza ... i-si,69259

I wszystko w temacie....
I już widzę jak ktoś wyżej pisał o myciu parownika itd. w lodówce też co rok myjecie parowniki, skraplacze i co tam jeszcze znawcy tematu sobie wynajdą, bardzo ważne, specjalną lancą trzeba to robić :roll:
Co to zapachu mokrej szmaty, to widocznie właśnie jest jakiś problem z nieszczelnością i przede wszystkim wymiana kabinówki porządnej jakości 2x w roku + ozonowanie i nic nie trzeba psikać w kanały czy na co tam jest jeszcze moda jeśli chodzi o psucie układu. Każda ingerencja w układ prowadzi prędzej czy później do awarii.
Od wielu lat użytkuje swoje samochody i nigdy nic nie serwisowałem, nigdy nie miałem problemów i do dnia dzisiejszego klima chłodzi jak powinna bez żadnych zapachów.

I co ważne, większość osób nie wie jak eksploatować układ klimatyzacji, włączają klimę i tak jeżdżą cały czas i m.in. z tego powody śmierdzi.
AriFabia111

WindowsChrome

Postprzez czerwony1976 1 cze 2021, o 11:47

Temat zamykam szkoda gadać. Widzę że żadne argumenty nie wpłyną na twój tok rozumowania. Jedno mnie zastanawia co ma wspólnego parownik z lodówki do parownika z auta . Ty sobie ozonuj a ja sobie raz na 3 ,4 lata umyję parownik ,zrobię sobie serwis klimy tak jak opisałem. Pozdrawiam.Tak na marginesie recykling usuwa z pojazdu czynnik r134a (lub w nowszych modelach 1234yf) a następnie poddaje go oczyszczeniu przez filtr-odwadniacz i ponownie wpuszcza oczyszczony i osuszony do pojazdu. Pozwala to zapewnić odpowiednią jakość używanego czynnika chłodniczego. Z tym też napewno się nie zgodzisz i nie nazwiesz serwisem .
czerwony1976

LinuxChrome

Postprzez AriFabia111 1 cze 2021, o 13:33

Człowieku rób co chcesz, nic nikomu do tego ale potem nie płacz, że Ci klima padła albo, że znowu musisz jechać nabić :bsilny:
AriFabia111

MacOSXSafari

Postprzez czerwony1976 1 cze 2021, o 15:10

Spoko bez spiny . Pozdrawiam
czerwony1976

LinuxChrome

Postprzez kubala1986 1 cze 2021, o 20:49

"Kolega" AriFabia111 sam dałeś przyklad swojej (nie)wiedzy o układzie klimatyzacji. Porównanie przez Ciebie układu klimy w aucie do tego z lodówki w oparciu o parownik, skraplacz itd daje przykład jakim jesteś "znafcą" tematu. Cos gdzieś przeczytałeś/usłyszałeś/obejrzałeś i myślisz że wiesz najlepiej. Warunki pracy obu układów są dalece do siebie nie podobne.
Druga sprawa, jeżeli według Ciebie za przykre zapachy z klimy winę ponosi "jakas nieszczelnosc" no to ja już więcej pytań nie mam i podziękuję. Polecam jechać do warsztatu od klimy i im to powiedzieć i obserwować ich reakcje.
Po trzecie, i już ostatnie. Ozonowanie a mycie parownika (akurat chodzi o auta z grupy VAG) można porównać do spryskania spoconego ciała antyperspirantem a wzięcia kąpieli. Ciekawe co jest bardziej skuteczne hmm??? Radzę zasięgnąć wiedzy o konstrukcji kanałów wlotowych powietrza z zewnątrz, umiejscowienia parownika i współpracy koncerny VAG z firmą TUNAP, której to sprzęt i chemię stosują ASO do dezynfekcji klimatyzacji.

Pozdrawiam.
kubala1986
Silnik: 1.2 TSI CJZC 90KM MY16
Moc/Moment: 90KM @0Nm
Przebieg: 102000 km

LinuxChrome

Re: Co i kiedy "pada" ?

Postprzez kresek 1 cze 2021, o 20:58

Póki mowa o naszym nowym samochodzie - pół biedy. Gorzej, gdy klimę dostajemy "w spadku"...
kresek
Auto: Inny
Przebieg: 0 km

WindowsXPChrome

Postprzez AriFabia111 2 cze 2021, o 12:38

kubala1986 napisał(a):"Kolega" AriFabia111 sam dałeś przyklad swojej (nie)wiedzy o układzie klimatyzacji. Porównanie przez Ciebie układu klimy w aucie do tego z lodówki w oparciu o parownik, skraplacz itd daje przykład jakim jesteś "znafcą" tematu. Cos gdzieś przeczytałeś/usłyszałeś/obejrzałeś i myślisz że wiesz najlepiej. Warunki pracy obu układów są dalece do siebie nie podobne.
Druga sprawa, jeżeli według Ciebie za przykre zapachy z klimy winę ponosi "jakas nieszczelnosc" no to ja już więcej pytań nie mam i podziękuję. Polecam jechać do warsztatu od klimy i im to powiedzieć i obserwować ich reakcje.
Po trzecie, i już ostatnie. Ozonowanie a mycie parownika (akurat chodzi o auta z grupy VAG) można porównać do spryskania spoconego ciała antyperspirantem a wzięcia kąpieli. Ciekawe co jest bardziej skuteczne hmm??? Radzę zasięgnąć wiedzy o konstrukcji kanałów wlotowych powietrza z zewnątrz, umiejscowienia parownika i współpracy koncerny VAG z firmą TUNAP, której to sprzęt i chemię stosują ASO do dezynfekcji klimatyzacji.

Pozdrawiam.

A kim Ty jesteś, że wiesz najlepiej i sądzisz, że się mylę? Masz jakieś doświadczenie, robisz przeglądy, pracujesz w warsztacie czy właśnie coś usłyszałeś i próbujesz zabłysnąć? A może skończyłeś politechnikę i zajmujesz się układami termodynamicznymi? Bo widzisz tak się składa, że wiedzę czerpię od znajomego, który się na tym zna. A porównanie z lodówką, przeczytaj artykuł a potem komentuj. A jak nie masz pojęcia to nie komentuj i zachowaj wiedzę dla siebie. i G mnie obchodzą współprace Vaga... co za chore porównanie i brak znajomości rynku... weź człowieku nie odpowiadaj nawet...
AriFabia111

WindowsChrome

Postprzez Pixon 9 cze 2021, o 08:13

AriFabia111 napisał(a):Bo widzisz tak się składa, że wiedzę czerpię od znajomego, który się na tym zna.

A ten znajomy od znajomego czy od szwagra? :mrgreen:

Wróćmy do tematu.
50 000 km na liczniku, 4 wymiany oleju, póki co działa bez zarzutu.
Pixon
Silnik: 1.0 TSI CHZC 110KM MY18
Auto: Fabia Kombi, Style
Moc/Moment: 110KM @200Nm
Przebieg: 0 km

WindowsFirefox

Postprzez musiallukasz 10 cze 2021, o 13:24

czerwony1976, ja generalnie się z Tobą zgadzam w tej dyskusji. Mam ozonator, mało daje jak jest grzyb na wymienniku ciepła. Przerabiałem to w O2. Jak wykonałem pełny serwis, łącznie z czyszczeniem parownika, odpływu - pomogło na długo. Przez kamerę inspekcyjną widziałem, co się na tym wymienniku dzieje, to mi się śniadanie przypomniało :)
musiallukasz
Silnik: 1.0 TSI CHZC 110KM MY19
Auto: Fabia3 Kombi, Style
Moc/Moment: 114KM @221Nm
Przebieg: 35000 km
Auto2: Mitsu L200

WindowsChrome

Postprzez czerwony1976 10 cze 2021, o 16:45

Dzięki. To jest właśnie cała prawda ,myć pracownik. Jak często..hmm to zależy jak często wymieniany jest filtr przeciwpylkowy. Reszta czynności to póśrodki.
czerwony1976

LinuxChrome

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Fabia III