Problemy techniczne i akcje serwisowe - Octavia IV

Octavia IV [5E] (2019 - .... ). Dział użytkowników modelu Octavia 4

Moderatorzy: lec, Laurent, arturooo3, K-J

Problemy techniczne i akcje serwisowe - Octavia IV

Postprzez marcinpiano 5 sie 2020, o 18:01

W celu uporządkowania dyskusji, otwieram wątek dotyczący tylko problemów technicznych, akcji serwisowych, sposobu ich rozwiązania i przyczyn awarii 8)
marcinpiano
Silnik: 1.5 TSI 150KM MY21
Auto: Octavia, Style
Moc/Moment: 150KM @0Nm
Przebieg: 0 km

WindowsChrome

Odp: Problemy techniczne i akcje serwisowe - Octavia IV

Postprzez marcinpiano 5 sie 2020, o 18:32

Zbierając dotychczasowe problemy:

Użytkownik wavepl:

1. zawieszający się system eCall, powodujący, iż przez glośnomówiącym się nie aktywuje (akcja serwisowa w całej grupie VW, m.in. Golf VIII, Seat Leon)

2. ogólne problemy z systemem głośnomówiącym, nie załącza się, albo można zadzwonić ale nie można rozmawiać przez system, gdyż ja słyszę rozmówcę a on mnie już nie info od wavepl - podobno akcja serwisowa i wymiana mikrofonów

3. ciągle same zapalające się światełka tylnego oświetlenia (podobne problemy na forach niemieckich)

4. przy prędkości pomiędzy 45 a 55 km/h gdy pojazd wchodzi w tryb dwu cylindrowy - tak jakby silnik drgał, co czuć na
kierownicy

5. wyskakujące błędy tempomatu, które przy każdym włączeniu pojazdu nie wiadomo czy się on załączy czy nie

6. z dwa razy wyskoczył błąd pre-cras, check od poduszek powietrznych (problem znany i występujących też w Niemczech, znika często po wyłączeniu samochodu, jednak związany jest prawdopodobnie z modułem sterujacym

7. bardzo długo załączający się infotaiment - nawet dwie minuty po włączeniu pojazdu

8. Auto samo wyhamowało dwukrotnie na pustej drodze, weszło w tryb awaryjnego hamowania z prędkości ok. 60 km - wina
prawdopodobna asystentów - problem ten zgłosił jeszcze jeden klient

Zgłoszenia na forum niemieckim:

1. Wyskakujący błąd poduszki pasażera, ochrony Crew i pasów (łącznie, lub osobno)(podobna historia jak u wavepl)

2. Czasami pojawiające się problemy z asystentami, które zgłaszają, że nie działają lub działają w ograniczonym stopniu - reset systemu (10s przytrzymany przycisk włączania) rozwiązuje problem, aczkolwiek użytkowników powracał on)

3. U dwóch użytkowników pojawił się problem z hamulcem elektrycznym, który nie chciał się zwolnić automatycznie (po użyciu przycisku robił to)

4. Problemy z parowaniem telefonu przez BT

5. Dwóch użytkowników zgłosiło problemy z system parkowania

6. Generalne problemy z infotainmentem - zawiesza się niekiedy, przez co nie działają, lub w ograniczonym stopniu działają asystenci, w tym ACC itp.

OPTYMISTYCZNE WIADOMOŚCI 8)

U użytkownika w Niemczech, który zgłaszał prawie wszystkie w/w usterki, szczególnie z asystentami, poduszką i problemami z infotainmentem przeprowadzono jakieś dwie aktualizaje oraz " komplett neu geladen" i od kilku dni 0 problemów. Robi ok. 4500 km miesięcznie.

Oto jego komentarz:

Skoda sind die Fehler bekannt und zurückzuführen auf Unterspannung der Batterie. Die sollte komplett neu geladen und zwei Steuergeräte neu programmiert werden.

Seitdem läuft es :)
marcinpiano

WindowsChrome

Postprzez wavepl 10 sie 2020, o 16:41

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

wavepl
Auto: Octavia
Moc/Moment: 0KM @0Nm

WindowsChrome

Postprzez marcinpiano 10 sie 2020, o 16:51

Czyli klasyka, jak pisałeś.

Gdyby nie mogli sobie poradzić w Polsce, skontaktuj się z forum niemieckim, np. z użytkownikiem "Sem" z podobnymi błędami jeżdżący, od tygodnia po dwóch aktualizacjach - bez żadnych problemów. Nawet codziennie zdawał relacje :D

Ogólnie, forum tamtejsze przycichło o problemach w ostatnich tygodniach, co nie świadczy oczywiście, że wszystkim zniknęły.
Myślę jednak, że wszystko jest na dobrej drodze. Powodzenia! (Skodo.. 8) )
marcinpiano

WindowsChrome

Postprzez marcinpiano 10 sie 2020, o 20:14

Takie coś z dzisiaj: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-08-10/problemy-ze-sprzeglem-w-nowej-skodzie-producent-odmawia-naprawy/

Dotyczy Superba, aczkolwiek jest później pokazana nowa Octavia, silnik zapewne ten sam, 1,5 TSI + manual.

Zaczynam sam mieć wątpliwości, czy jednak moje "dziwne" wrażenia z jednej z jazd testowych odnośnie skrzyni nie mają jakiegoś uzasadnienia.. oby nie. Przy jeździe nową Octavią miałem wrażenie dziwnie wchodzącej jedynki. W żadnym wypadku nic nie haczyło, nie zgrzytało, tym bardziej nie samochód nie zachowywał się tak, jak ten Superb :-)

Jednemu koledze z forum coś tam zahaczyło, pytanie, czy tylko raz, czy zdarza się to częściej? Pomijam niedokładności kierowcy.

Jeśli z kolei jest to ów stary problem "kangurowania" to dlaczego Skoda nie załatwiłaby tego oprogramowaniem od razu?
marcinpiano

WindowsChrome

Postprzez atrybut55 10 sie 2020, o 21:37

Z tym dziwnym metalicznym dźwiękiem przy zmianie biegów rzeczywiście może być coś na rzeczy.
W szczególności przy zmianach jedynki na dwójkę i dwójki na trójkę. Z całą pewnością jedynka jest
bardzo "krótka" i dlatego by dokonać "bezdźwiękowego" przełożenia jedynki na dwójkę należy to zrobić
bardzo uważnie i precyzyjnie, dość wcześnie po ruszeniu auta, najlepiej pomału, najpierw wciskając
sprzęgło do podłogi na maxa a dopiero potem przełączając biegi. Podobnie przy zmianie nieco "dłuższej"
dwójki na trójkę. Przy wyższych biegach problemu nie słychać.
Mam wrażenie, że jeśli mówimy tu o tym samym "defekcie", to można go było zauważyć i w O3
i np. w fiacie Bravo. Jednak metaliczny dźwięk przy nie dość precyzyjnej, niejako mechanicznej zmianie biegów,
w nowej Octavii jest wyraźnie głośniejszy i dość irytujący. Jeśli natomiast zmieniamy biegi myśląc o tej zmianie,
to "defektu" nie słychać. Jednak nie zawsze to się udaje.
Kto wie, może to tak ma być a problem jest słyszalny szczególnie teraz gdy jest ciepło i gdy często mamy otwarte okna.
Jeśli okna są zamknięte, gdy chodzi klimatyzacja i choćby delikatnie gra radio, to tego metalicznego dźwięku w kabinie
nie słychać.
Na myśl przychodzi tu stara zasada mówiąca o tym, że jeśli bolą Cię zęby, to wzuj za ciasne buty.
Nie jest wykluczone, że tak może być z nową Octavią.
atrybut55
Silnik: 1.5 TSI 150KM MY20
Przebieg: 11000 km

WindowsChrome

Postprzez wavepl 13 sie 2020, o 18:56

A więc... kolejne informacje. Serwis nie potrafi poradzic sobie z usterką, co otwarcie stwierdził, ale sie nie poddaje. Zgloszono helpdeskiem informacje do Skody, lecz wiadomość zwrotna była lakoniczna. Poinformowano serwis, aby wymontowac tzw getwaya z samochodu demonstracyjnego i przełożyć do mojego i jeździć na nim na próbę. Czy to coś da to zobaczymy, ale zaczyna mnie to przerażać, bo zaraz okaże sie ze trzeba rozmontować pól auta i nie montuja juz go tak jak fabryka. Przy okazji wyszło kolejne info o prawdopodobnej alcji serwisowej, auto zakwalifikowane do wymiany czujnika pasów bezpieczeństwa.

W poniedzialek ide złożyć do serwisu pismo aby ustosunkowali sie do kwestii naprawy auta, z czym sobie radza z czym nie i szykować sobie grunt pod rękojmię.
wavepl

LinuxChrome

Postprzez marcinpiano 13 sie 2020, o 21:32

wavepl, czy Twoje problemy występowały od początku użytkowania samochodu?

Mam pytanie o pasy: czy dźwięk niezapiętych pasów wyłącza się po jakimś czasie (jak np. w Renault) czy towarzyszy nam milo w podróży?

Czy przy jeździe bez asystentów (hamowania) samochód również awaryjne hamował bez powodu?
marcinpiano

WindowsChrome

Postprzez wavepl 13 sie 2020, o 21:59

Problemy byly od poczatku użytkowania, można powiedzieć ze narastaly z tygodnia na tydzień.

Tak jak na filmiku było, gra jak na fortepianie zagluszajac radio :lol: i gra do tego czasu aż komputer stwierdzi, że czas najwyższy przestać. Ostatnio z 10 minut dzwonił.

A co do drugiego pytania: wyłączony jest na stale asystent zmeczenia, lane asist zawsze sam wylaczam po wejściu do samochodu i start and stop , a trzeciego asystenta sie nigdy nie udalo mi wylaczyc, jak go wylaczylem to załączał sie od razu sam.

Jak dalej będzie nie wiem, aż sam czekam co dalej bedzie sie działo i jak to bedzie przebiegało?

Ktoś już zauważył u siebie problemy ?
wavepl

LinuxChrome

Postprzez marcinpiano 13 sie 2020, o 22:12

Ja nie ukrywam waham się nad wycofaniem zamówienia, ale jednocześnie zdaję sobie sprawę, że takie sytuacje nie są 100% jasne, jedni mają problemy, drudzy nie, nie wiadomo ilu egzemplarzy tyczy problem itp.

Natomiast bardzo zdenerwowała mnie sytuacja z niemieckiego forum Skody, gdzie są tysiące użytkowników i jest doskonałym źródłem informacji. Od poniedziałku brak postów w temacie usterek a mój post, w którym chciałem zapytać użytkowników dotychczas zgłaszających problemy, został dwukrotnie niezaakceptowany przez admina.

Chcę wierzyć, że to przypadek i nie dopełniłem jakichś ukrytych punktów regulaminu.
marcinpiano

WindowsChrome

Postprzez wavepl 13 sie 2020, o 22:22

Wiesz... mi ciężko powiedzieć już co tu myśleć... mialem Golfa VII i nie było żadnych problemów. Miałem Alfe 159 Sportwagon jeden problem z własnej winy. Teraz brałem Skode bo podobała nam sie strasznie, ale nie sądziłem że tak wyjdzie. Jeżeli sprawa dalej tak się bedzie odbijała od Skody, to będę robił aby iść na rękojmię i zmienie na inny model albo na VW. Wychodzę zawsze z tego ze serwisowany na czas to brak problemów, ale jestem pierwszy raz w takiej sytuacji. Dlatego zbieram już kwity, aby wyjść na swoje, najwyżej poruszę media społecznościowe i raport turbo, bo 100.000 zl nie popuszcze, z resztą jak każdy z was.
wavepl

LinuxChrome

Postprzez Tomasz76 14 sie 2020, o 05:57

Czy są tutaj inni użytkownicy nowej octavii, którzy mogliby potwierdzić występujące usterki? Trochę jestem zaniepokojony tym co czytam, ale z zamówienia raczej nie zrezygnuję. Liczę na to, że za kilka tygodni, gdy moje auto będzie się produkowało, to zdążą sobie poradzić z wszystkimi problemami.
Tomasz76
Silnik: 1.0 CHYB 75KM MY18
Auto: Fabia3, Style
Przebieg: 45000 km
Auto2: Octavia 4 1.5 TSI 150KM

WindowsChrome

Postprzez marcinpiano 14 sie 2020, o 08:13

Wczoraj mój kolega jechał tramwajem w Krakowie. Nagle tramwaj się zatrzymał, zgasło światło a na ekranach pojawiło się bootowanie Linuxa. Motorniczy ogłosił: " proszę państwa, tramwaj się resetuje, jak się uruchomi, pojedziemy dalej" :D

To autentyk.

Technologie - są plusy i minusy :-)

Co do mojej i kolegi ewentualnej rezygnacji z zamówienia, ciągle przypominam sobie czytanie forów skupiających użytkowników aut, które ewentualnie chciałem kiedyś kupić. Zawsze, podkreślam zawsze były problemy.

Jasne, wszystko zależy od skali a właściwie od tego, czy producent zdaje sobie z nich sprawę i przede wszystkim nie wymiguje od ich naprawy.

Wczoraj np. jeszcze raz prześledziłem forum Kii Proceed, bo to samochód, który wchodził w grę u mnie. I też, sporo różnych problemów, mniejszych, większych. A samochód ponad rok dłużej produkowany od Octavii.

Na forum naszym mamy na razie jednego użytkownika z większymi problemami + jednego, o którym mówił ;)

Nowych Octavii jeżdżących po polskich drogach jest pewnie już kilkaset lub może kilka tysięcy.
U mnie w Wieliczce problemów PODOBNO nie zgłaszano jeszcze.
marcinpiano

WindowsChrome

Postprzez robcio 14 sie 2020, o 20:24

Dla mnie zaskoczeniem jest fakt, że taka ilość wcale nie błahych problemów jest związana z systemami bezpieczeństwa lub pochodnymi. Czym innym jest niedoróbka w stylu radio się czasem zawiesza, a czym innym czujniki pasów, asystenty bezpieczeństwa itd.

Na forum Seata przeczytać można o problemach z oprogramowaniem, które zablokowały wydanie klientom samochodów hybrydowych oraz jazdy próbne na jakiś czas.

Generalnie byłem mocno nastawiony na zakup octavii 4 ale wstrzymam się z pewnością jakiś czas i zobaczę jak się rozwinie sytuacja...

Nie skreślam Skody bo to fajne samochody martwi mnie, że cała grupa chyba nieco z różnych powodów obniżyła loty jakościowe.
robcio
Auto: Rapid

MacOSXSafari

Postprzez Dawson 15 sie 2020, o 07:48

Ktoś wyżej wysnuł bardzo fajną , i w mojej ocenie trafna , teorię.

VW ma teraz na drogach tysiące aut testowych których nie tylko nie muszą utrzymywać ale i zapłacono za nie. Problemy rozwiążą i będzie git , niestety Ci co kupili wyszkolą Polskie I Europejskie ASO tracąc czas i nerwy.

Na moje szczęście nie było na starcie wersji silnikowej która mnie interesuje , bo pewnie teżbym kupił choć wszyscy ostrzegali... :mrgreen:
W Górach jest wszystko co Kocham :-)
Był - Rapid 1.6 TDi , przebieg 230 000km
Jest - Ford Focus MK4 St-Line 2.0 EcoBlue AT8
Dawson
Auto: Inny
Moc/Moment: 150KM @320Nm
Auto2: Renault Laguna LPG :-)

WindowsChrome

Następna strona

Powrót do Octavia MK4