[O1] Wkładka zamka drzwi - reanimacja.

forum "Zrób to sam" dla Octavia I (1U produkcja 1996-2004 i 2004 - 2011 Octavia Tour MK1)

Moderatorzy: lec, Sosna

[O1] Wkładka zamka drzwi - reanimacja.

Postprzez rimtimtim 25 sty 2009, o 13:54

Tematem do opisania na dzisiaj jest procedura reanimacji zamków w naszych skodach. Na chwilę obecną wiem że jest to możliwe w O1 i F1. Całość będę chciał jak najskrupulatniej opisać lecz jeśli będą jakieś braki proszę śmiało pytajcie.

Do reanimacji zamków w drzwiach potrzebne będą:
- śrubokręt torx 20 ( ? ważne żeby to był śrubokręt, a nie klucz nasadowy )
- płyn penetrujący WD-40 lub inny
- smar do zamków ? my się posłużyliśmy puszką smarowidła w sprayu z silikonem
- Czas: całość, czyli para zamków z drzwi przednich nie powinna nam zająć więcej jak 60 minut. I te 60 minut to jest max, jeśli zamki są bardzo zabrudzone/lub nie można w nie wsadzić kluczyka. Jeśli ktoś ma mniej syfu w zamkach pójdzie mu to znacznie szybciej.

Zaczynamy od demontażu 2 zaślepek umieszczonych w drzwiach. (znajdują się one w miejscach zaznaczonych strzałkami) Czerwona strzałka pokazuję miejsce w których ukrywa się śrubka odpowiedzialna za trzymanie zamka na miejscu. Atakujemy ją przy użyciu śrubokręta Torx 20 i kręcimy kilka razy w celu poluzowania. ( nie wykręcamy jej do końca, jak wpadnie pomiędzy boczek, a drzwi to możemy się w 60 minutach nie zmieścić :) )
Następnie podchodzimy do śruby znajdującej się w miejscu zaznaczonym zieloną szczałką. Śruba ta jest odpowiedzialna za napięcie linki na klamce. Chwytamy klamkę, tak jak byśmy chcieli otworzyć drzwi, w trakcie odkręcania, ciągniemy co jakiś czas sprawdzając napięcie linki na rączce. W momencie, w którym klamka nie chowa się samoczynnie do końca (wystaję poza zamek) to jest znak dla nas żeby powoli przestać kręcić, ponownie nie wykręcamy śrubki do końca. (ostatecznie natrafimy na niewielki opór i tu kończymy prace śrubokrętem)
zaślepki.JPG

klameczka po wykręceniu dolnego Torxa.jpg

Przy pomocy specjalistycznego nażęcia, lub dobrze zabezpieczonego płaskiego śrubokręta atakujemy zamek. Podważamy delikatnie, uważając na lakier, wpierw od krawędzi drzwi, potem można spróbować od góry i dołu zamka. Jeśli nie chce się ruszyć z miejsca to można poluzować z wyczuciem jeszcze górną śrubkę.
podważamy zamek.jpg

Następnie przystępujemy do działań czyszczących nasze zamki. Tu po dużym wpompowaniu WD-40 do środka zamka, jeszcze aby płyn mógł pracować zostawiamy go zanurzonego na jakieś 10-15 minut w zależności ile kto ma cierpliwości.
DSC09819.JPG

W przypadku mojego zamka pasażera, w który nie byłem w stanie nawet wsadzić kluczyka do czyszczenia potrzebna była większa dawka cierpliwości i brutalna siła Niedzieli :lol:
Działamy w systemie dwu zmianowym: zmiana 1 wtryskujemy WD-40 przy okazji wypukując syf ze środka zamka, zmiana 2 próbujemy wgramolić kluczyk do środka, poprzez wspomnianą już brutalną siłę i dodatkowymi manewrami jakie są możliwe w tym położeniu. Tak do skutku, lub usranej śmierci :P

Po wyczyszczeniu i nasmarowaniu zamków pakujemy wszystko do środka w odwrotnej kolejności.
DSC09823.JPG

Rada nr 1: przy wkładaniu zamka w drzwi, do pewnego momentu pójdzie gładko, przy ostatnim centymetrze możemy natrafić na mały opór, wynikający ze słabego przykręcenia całego mechanizmu zamka w drzwiach i w związku z tym zaczyna on poruszać się w drzwiach wprost proporcjonalnie do przykładanej siły. W celu wpakowania zamka na miejsce blokujemy odchylanie się zamka, przy pomocy śrubokręta w sposób pokazany na zdjęciu.
montaż zamka - blokada śrubokrętowa.JPG

Rada nr 2: przed montażem zamka upewnijcie się, że zamek wkładany do drzwi jest zamkiem z tego właśnie samochodu, a nie jak ja wpakowałem swój zamek do samochodu Wiesia :P

PS. Przy opisie użyłem zdjęć, których mi brakowało, z forum Briskoda od kolegi Lummoxa.

EDIT: Dokładam też filmik, na którym wkręcany jest dolny Torx, pokazujący zwiększające się napięcie na lince w drzwiach. W pierwszych 5 sekundach chowa się najszybciej potem wskakuję, co słychać, na swoje miejsce.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Sprawdź czy jesteś ZALOGOWANY
Ostatnio edytowano 25 sty 2009, o 14:51 przez rimtimtim, łącznie edytowano 6 razy
Octavia 1Z by rimtimtim
http://forum.skodaclub.pl/moja-octavia-mk2/octavia-2-zdradzona-benzyna-by-rimtimtim-t9640.html?hilit=zdradzona#p135572

"It's not important to be better than someone else, but to be better than yesterday."
Prof. Jigoro Kano
rimtimtim
Silnik: 1.9TDI BXE 105KM MY08
Auto: Octavia2 Kombi, Ambiente
Moc/Moment: 0KM @0Nm
Auto2: Octavia MK1 BFQ Modus 1.4

WindowsXPFirefox

Odp: [O1] Zamek drzwi pasażera - reaktywacja

Postprzez lec 25 sty 2009, o 14:18

a co z zamkiem klapy bagaznika? bo wiem ze tez robiliscie...
MotoHID.pl - kompleksowe oswietlenie led w grupie VAG
lec
-member status-
-member status-
Silnik: 2.0TSI CCZA 200KM MY11
Auto: Octavia2 FL RS Kombi
Moc/Moment: 220KM @310Nm
Przebieg: 43000 km
Auto2: New Beetle AQY

WindowsVistaMSIE7

Postprzez JanuszSz 25 sty 2009, o 14:25

rimtimtim, Robota wykonana profi,jednak proponuję zmienić tytuł,bo reanimowana była wkładka zamka ,a nie zamek
Wkładka zamka drzwi-reanimacja,
Gdy mężczyźnie jest źle-szuka żony.Gdy mężczyźnie jest dobrze-żona szuka jego.
JanuszSz
-member status-
-member status-
Silnik: 2.0 TDI CFFB 140KM MY11
Auto: Superb2 Kombi, Elegance
Przebieg: 0 km

WindowsXPMSIE7

Postprzez rimtimtim 25 sty 2009, o 14:44

lec napisał(a):a co z zamkiem klapy bagaznika? bo wiem ze tez robiliscie...

Tutaj będę robił osobny temat, bo też trochę opisywania jest.

JanuszSZ, racja tego sformułowania mi brakowało :extra: .
Octavia 1Z by rimtimtim
http://forum.skodaclub.pl/moja-octavia-mk2/octavia-2-zdradzona-benzyna-by-rimtimtim-t9640.html?hilit=zdradzona#p135572

"It's not important to be better than someone else, but to be better than yesterday."
Prof. Jigoro Kano
rimtimtim

WindowsXPFirefox

Odp: [O1] Wkładka zamka drzwi - reanimacja.

Postprzez niedziela67 25 sty 2009, o 15:07

już jest tył

dodam że wkładki zamka są różne
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Sprawdź czy jesteś ZALOGOWANY
Tylko Speedway - Be Quick or Be Dead
29.07.2014 g.20:00 spot wielkopolski parking zewnętrzny obok Plazy
Myjnia samochodowa ręczna i wulkanizacja ul.Prowansalska przy Umultowskiej. Czynne 8:18
Rabat na hasło SCP 20%
niedziela67
Silnik: 2.0TDI BKD 140KM MY09
Auto: Octavia2 FL Kombi, Elegance
Moc/Moment: 140KM @320Nm
Przebieg: 247000 km
Auto2: uno

WindowsXPOpera

Postprzez rimtimtim 18 lut 2009, o 10:04

Czy macie jakieś propozycję odnośnie smaru jaki bym mógł użyć do moich wkładek :?: Po reanimacji było fajnie, wszystko chodziło pięknie, ale dobrego smarowidła nie mieliśmy i teraz zamki nie sprężynują jak dawniej.

Chodzi o coś co by było w postaci bardziej gęstej, niż płynnej, żeby całość samodzielnie utrzymywała się na podzespołach, a nie spłynęła do środka drzwi przy zmianie temperatur.

Coś polecacie??
Octavia 1Z by rimtimtim

Prof. Jigoro Kano
rimtimtim

WindowsXPFirefox

Postprzez niedziela67 18 lut 2009, o 10:34

http://moto.allegro.pl/item551836699_wurth_olej_do_zamkow_bebenkowych_od_ss_fa_vat.html
mówilem jak robiliśmy o tym ale to też olej - u mnie chodzą nadal

to bedzie taki sam jak ten na sprężynie z tyłu
http://moto.allegro.pl/item548492322_wurth_bialy_smar_polstaly_hsw_100_fa_vat.html
Tylko Speedway - Be Quick or Be Dead
29.07.2014 g.20:00 spot wielkopolski parking zewnętrzny obok Plazy
Myjnia samochodowa ręczna i wulkanizacja ul.Prowansalska przy Umultowskiej. Czynne 8:18
Rabat na hasło SCP 20%
niedziela67
Silnik: 2.0TDI BKD 140KM MY09
Auto: Octavia2 FL Kombi, Elegance
Moc/Moment: 140KM @320Nm
Przebieg: 247000 km
Auto2: uno

WindowsXPOpera

Postprzez rimtimtim 2 mar 2009, o 22:21

Z konieczności nasmarowania zamów, co nie było robione za pierwszym podejściem z powodu braku smaru, podszedłem do tematu 2 raz. Tym razem z pełną dokumentacją demontażu, w formie wideo.

PS. Smarowałem najzwyklejszym smarem silikonowym.
PS2. Biskup, film czeka na akceptację w kanale YouTube, z powodu braku rozgarnięcia chciałem go dodać chyba z 5 razy :bsilny: klikam i klikam a on się nie pokazuje :lol: Jakbyś dał radę na początku zapodać logo było by git :)
PS3. Nie narzekajcie tylko, że drzwi brudne :) chwilkę później ją umyłem :P
Octavia 1Z by rimtimtim

Prof. Jigoro Kano
rimtimtim

WindowsXPFirefox

Postprzez Biskup 3 mar 2009, o 14:34

rimtimtim, film elegancki :) jak zwykle narracja pierwsza klasa :D

co do tej zajawki to albo wyśle Ci to, i sam umieścisz u siebie, albo wyślij mi oryginalną wersję tego filmu... wolalbym to raczej pierwsze ;P
"How hard can it be?" (Ancient Philosopher Clarksonius, 400 BC)
Biskup
-member status-
-member status-
Silnik: 1.9TDI AGR 90KM MY03
Auto: Octavia, Ice
Moc/Moment: 131KM @279Nm

WindowsXPFirefox

Postprzez rimtimtim 4 mar 2009, o 01:36

Biskup, posyłaj do mnie i od razu napisz mi jakiego programu Ty używasz, jak będę miał zonka to zadzwonię.
Octavia 1Z by rimtimtim

Prof. Jigoro Kano
rimtimtim

WindowsXPFirefox

Postprzez dzikiwenz 28 lis 2009, o 16:23

nie wiem czy to ktos przeczyta ale wlasnie wyjelem ta wkladka rozlozylem i nie wiem jak ja teraz zlozyc jak ta sprezyna ma byc wlozona spowrotem
odpowie mi ktos
dzikiwenz
Silnik: 1.8 AGN 125KM MY98
Auto: Octavia, Inny

WindowsXPFirefox

Postprzez rimtimtim 30 lis 2009, o 08:47

Rozmontowałeś całą wkładkę :?: :shock: :?:

Szczerze to nie wiem czy jest to nawet polecane, z tego co wiem to nikt u nas się tego nie podejmował. Napisz czy udało Ci się to złożyć do kupy.
Octavia 1Z by rimtimtim

Prof. Jigoro Kano
rimtimtim

WindowsXPFirefox

Postprzez melon721 15 sty 2010, o 19:54

hmm u mnie wysiadły kompletnie wszystkie wkładki ,jakiś czas temu jeszcze działał ten od tylnej klapy ale już też nie działa:d, ale widze że można jeszcze podziałać troche w tym temacie
melon721
Silnik: 1.9TDI AGR 90KM MY98
Auto: Octavia

WindowsXPFirefox

Postprzez melon721 16 sty 2010, o 13:15

JA mam O1 przed FL i nie mam dwóch a jeden otwór na śrube, zdaje się że ten czerwony co w tej sytuacji??
melon721
Silnik: 1.9TDI AGR 90KM MY98
Auto: Octavia

WindowsXPFirefox

Postprzez rimtimtim 16 sty 2010, o 14:56

melon721, wydaje mi się, że tak samo jak tu, ta czerwona u Ciebie będzie odpowiadać za trzymanie wkładki zamka na miejscu.

Wkładkę pewnie wyjmiesz w taki sam sposób, tylko ktoś będzie Ci musiał asystować trzymając ją wyciągniętą, bo ona troszkę zachodzi na część która przykrywa sam zamek, co utrudnia demontaż.

Próbuj i daj znać czy poszło dobrze. Tylko pamiętaj nie wykręcaj tej śrubki do końca, bo może wpaść do środka drzwi i do tego może hałasować w czasie jazdy co będzie upierdliwe jak diabli.

Jeśli chodzi o update w sprawie samego wątku, to od już prawie od roku (bez 10 dni) wszystko działa jak należy i nic niepożądanego nie dzieję się z wkładkami. :extra:

PS. edytuj posty.
Octavia 1Z by rimtimtim

Prof. Jigoro Kano
rimtimtim

WindowsXPFirefox

Następna strona

Powrót do ZTS - Octavia MK1